Epitéza jednou za deset let?

PharmDr. Šárka Kozáková, MBA, náměstek pro lékárenskou péči, Masarykův onkologický ústav

K napsání tohoto článku mne přivedla paní, která si k nám přišla koupit zdravotní podprsenku s kapsičkou pro epitézu (prsní náhradu). Začala vysvlékat a velice opatrně vyndávala epitézu ze stávající podprsenky. Nechápavě jsem se dívala, proč to dělá tak pomalu. A vzápětí jsem pochopila. Epitéza byla několikrát přelepovaná lepící páskou. Měla ji 10 let. Celých deset let nevěděla, že má nárok na novou epitézu 1x za 2 roky.

Naše Ústavní lékárna Masarykova onkologického ústavu v tomto měsíci rozšířila svůj sortiment o výdej kompresivních zdravotnických prostředků firmy Maxis a o výdej epitéz a prodej prádla a oblečení firmy Amoena. Toto prádlo, sportovní oblečení, plážová móda jsou funkční, módní a poskytují nejvyšší komfort. Prsní a korekční epitézy dodávají ženám sebevědomí a jistotu v každé životní situaci. Naše ústavní lékárna Masarykova onkologického ústavu je pro vás otevřena v 1. patře Švejdova pavilonu v pracovní dny od 8:00 do 16:00 hodin.

Já sama jsem byla s karcinomem prsu onkologickou pacientkou naší nemocnice. Věřím, že nyní již jen klientkou. Měla jsem štěstí, že jsem léčbou prošla jako „nůž máslem“. Moji kolegové tomu říkají zkrášlovací kůra naší paní doktorky. A také z vlastní zkušenosti vím, jak je důležité mít informace. Informace nejen o léčbě, ale i o životě během léčby a po léčbě. Například je důležité se dozvědět, že pro paruku bychom si měli jít nejlépe hned, pokud si chceme vybrat tu nejvíce podobnou našemu účesu. Že pokud to jde, je fajn být aktivní, chodit na procházky a žít normálním životem.

O své zkušenosti moc s pacientkami, klientkami normálně nemluvím, ale když mám pocit, že by jim to mohlo pomoci, řeknu jim, že vím, jak se cítí. Prošla jsem tím. Rakovina postihuje i nás zdravotníky.

Moje první pacientka, která si přišla pro pooperační epitézu, byla moc rozrušená. Má zvídavé děti a nevěděla, jak jim bude vysvětlovat, že je na její halence něco divného. Když si dala do podprsenky pooperační epitézu, celá rozkvetla a odcházela s pocitem pohody.

Proto bych velice ráda na vás apelovala – ptejte se – praktického lékaře, onkologa, ke kterému chodíte na kontroly, sociální pracovnice, lékárníka, pracovníka v prodejně zdravotnických pomůcek, která se na tento sortiment specializuje, navštivte pacientské organizace. Vy přece máte nárok na plnohodnotný život. A naším společným cílem je umožnit vám, ženám po operaci prsu opět mít rády samy sebe.

kozakova@mou.cz