Když selže mízní systém

Pokud vám otékají končetiny nebo jiné části těla, příčinou může být lymfedém – tedy selhání mízního (lymfatického systému). Jde o závažné, chronicky probíhající onemocnění, které je léčitelné, ale zatím nevyléčitelné. Navíc pacienty zatěžuje nejen fyzicky, ale také psychicky. Je velmi důležité, aby postižení lidé našli v lékaři a lymfoterapeutovi dobré rádce, na které se mohou kdykoliv obrátit.

Desítky let byl lymfedém vytlačován na okraj lékařského zájmu, zejména vzhledem k nedostatečným možnostem diagnostiky i terapie. I v dnešní době se lymfedém často chybně diagnostikuje nebo se léčí příliš pozdě. Ročně se objevuje zhruba čtyřicet nových případů na sto tisíc obyvatel. Průměrně deset milionů lidí má lymfedém jako následek po léčbě rakoviny, po operacích, zraněních nebo infekcích. Na celém světě nacházíme asi devadesát milionů lidí, kteří mají lymfedém vrozený, nebo jako následek po napadení parazity. Pokud se k tomu přičte lymfedém, který vyvolávají poruchy žil, počet nemocných se blíží k úctyhodnému číslu tři sta milionů.

Jak funguje lymfatický systém?

Lymfatický systém je složkou jak oběhového, tak imunitního systému. O ochranu organismu před infekcemi a nádory se starají mízní uzliny, slezina, brzlík (thymus) a lymfatická tkáň roztroušená v játrech, plicích, střevě a kostní dřeni.

Sítí hustě propletených lymfatických cév míza putuje z mezibuněčného prostoru do krevního oběhu. Hlavním úkolem mízních cév je vstřebávání velkého množství látek z tkání a jejich přenos do krevního řečiště. Tyto cévy absorbují tuky z tenkého střeva a transportují je do jater. Lymfatické cévy jsou přítomny téměř ve všech částech těla kromě vlasů, nehtů, rohovky, oční čočky, chrupavek, nervového systému a kostní dřeně. Vzájemným spojováním cév vznikají silné kmeny, které ústí do širokých žil, umístěných blízko srdci. Do mízních cév jsou vmezeřeny mízní uzliny, které fungují jako filtry nádorových buněk, bakterií, cizorodých částic a brání jejich vniknutí do krevního řečiště. Denně vznikají přibližně dva až čtyři litry mízy.

Pokud mízní systém nefunguje tak, jak má, dochází k jeho selhání a vzniká lymfedém. Pro primární, neboli vrozený, lymfedém je charakteristický špatný vývoj lymfatických cév, je jich menší množství než je normální. Cévy také mohou být příliš široké a nefunkční. Naopak sekundární, neboli získaný, lymfedém může být vyvolán celou řadou příčin – infekcí, úrazem, nádorovým onemocněním, zánětem, žilním onemocněním a podobně.

Otok nebolí a postupně tuhne

Pro lymfatický otok je typické, že je zpočátku měkký. Můžete v něm prstem tlačícím na kůži vytvořit důlek. Postupně však postižená část tuhne. Kůže je bledá a má sklon k pocení. Pro lymfedém je také typické, že je zpočátku nebolestivý. Pacienti však mohou mít pocit tíhy a napětí.

Lymfodrenáž a komprese

Léčba lymfedému je komplexní, dlouhodobá a náročná. Vyžaduje aktivní spolupráci pacienta, lymfoterapeuta i lékaře. Nejdůležitější metodou je lymfodrenáž a komprese. Lymfodrenáž – příjemná, nebolestivá a jemná technika, při níž má lymfoterapeut pomocí speciálních hmatů za úkol posílit původní, dosud zachovalou funkci mízního systému. Lymfodrenáž trvá 45 až 60 minut a provádí se jednou nebo dvakrát denně po dobu čtyř až šesti týdnů, případně jednou až dvakrát týdně dlouhodobě jako udržovací léčba. Ruční lymfodrenáž může být doplněna o ošetření přístrojem s vícekomorovými návleky, kdy tlaková vlna působí postupně se plnícími komorami návleku na postiženou oblast. Na přístroji lze samozřejmě nastavit výši tlaku v komorách, dobu i místo působení. Na lymfodrenáž navazuje vždy bandážování elastickými obinadly nebo navlečení stahovacích punčoch. Léčbu lymfodrenáží můžeme doplnit nejrůznějšími rehabilitačními cviky, které se vždy provádějí s bandáží.

Lymfedém je možné ovlivnit i pomocí léků, nejhojněji se užívají proteázy (systémová enzymoterapie či Wobenzym).

Chirurgické metody se provádějí velmi zřídka, pouze v přísně indikovaných případech a na několika málo pracovištích. Jedná se o rekonstrukční výkony na lymfatických cestách nebo jde o symptomatické, odlehčující, liposukční odstranění zmnožené podkožní tkáně.

Zdroj: POSEL, 01/07, kaleidoskop zdraví
autorka: MUDr Kateřina Klauzová,
lékařka Dermatovenerologické kliniky, 3. LF UK Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a v Asklepionu, Klinice a institutu estetické medicíny

Na co nezapomenout?

  • Noste bandáže nebo kompresivní návleky.
  • Snažte se zabránit poranění kůže.
  • Zraníte-li se, ránu omyjte a dezinfikujte.
  • Používejte repelenty k ochraně před hmyzím bodnutím.
  • Příliš se nevystavujte slunci a používejte ochranné krémy s vysokým UV faktorem.
  • Noste pohodlné oblečení, které vás neškrtí.
  • Promazávejte kůži hydratačními krémy.
  • Krevní odběry a měření krevního tlaku by se neměly provádět na postižené končetině.
  • Svalový pohyb pomáhá správnému pohybu lymfy, vhodné jsou zejména procházky a plavání.
  • Držte si správnou hmotnost.
  • Nepřetěžujte končetinu.