Léčba rakoviny jde kupředu, posílená imunita zlikviduje nádor sama

Počet mladých pacientů s rakovinou roste. Velký pozor by si podle přednosty hradecké kliniky onkologie a radioterapie Jiřího Petery měly dát hlavně mladé ženy, u kterých lékaři zaznamenávají nárůst rakoviny prsu i děložního čípku. Velmi důležitá je prevence a příslibem pak moderní imunologie.

V důsledku stárnutí populace stoupá také počet onkologických pacientů nad 70 let.

„Ti tvoří přes polovinu případů úmrtnosti na zhoubné novotvary. Představuje to závažný problém, protože není možné jednoduše aplikovat léčebné standardy platící pro mladší věkové kategorie, především v důsledku přidružených onemocnění a horšího zdravotního stavu. Zvyšuje se také počet pacientů s nádory prostaty a ledvin,“ varuje profesor Petera.

Na zhoubné nádory podle něj umírá nyní dokonce více lidí než na onemocnění srdce, které dosud ve statistice vedly.

Velmi důležitá je tedy prevence. „Velkým přínosem jsou programy jako je screeningová mammografie, koloskopie, preventivní gynekologická vyšetření, vakcinace proti HPV viru v prevenci karcinomu čípku děložního. Časté užívání ultrazvukového vyšetření často odhalí časná stádia karcinomu ledviny, která jsou dobře léčitelná,“ poznamenává Petera.

Zlepšila se také chirurgická léčba, při které se daří úspěšněji odstraňovat nádor a přitom nevystavovat pacienta trvalému poškození. „Velmi pokročila léčba zářením, například stereotaktická radioterapie, poskytuje u časných stádií nádorů plic výsledky srovnatelné s chirurgickou léčbou. Zavádění zdrojů záření přímo do prostaty se stalo nejšetrnější léčebnou metodou časných nádorů prostaty,“ říká.

Velký pokrok zaznamenávají lékaři také v biologické léčbě. „Ta je zaměřená na struktury, kterými se nádorová buňka liší od zdravé. U pacientů výrazně prodloužila život a zlepšila šanci na vyléčení u pacientek s karcinomem prsu,“ zmiňuje onkolog.

Avšak největším příslibem je podle Petery moderní imunologická léčba, která dokáže aktivizovat imunitní odpověď organismu na nádorové buňky. „Už se uplatnila u zhoubných pigmentových nádorů, některých nádorů plic, testuje se u nádorů ORL oblasti a řady dalších,“ uvádí.

Onkologové však také varují, že enormně rostou náklady na léčbu. I tak má ale naštěstí drtivá většina pacientů k moderní onkologické léčbě přístup.

„Větším problémem je nedostatek lékařů a nelékařského personálu. Náročnost a rizika práce ve zdravotnictví činí tuto profesi neatraktivní,“ dodává Petera.

Na klinice onkologie a radioterapie mají od konce loňského roku novou magnetickou rezonanci (psali jsme o ní zde). Jde o jedno z nejmodernějších zařízení v Evropě, přístroj se složitým názvem Philips Ingenia MR-RT zkrátí čekací doby pacientů až na polovinu.

„Kromě onkologie poslouží rezonance také v neurologii a ortopedii,“ podotkl přednosta radiologické kliniky Antonín Krajina.

Zdroj: http://hradec.idnes.cz/lecba-nadoru-fakultni-nemocnice-hradec-kralove-fqv-/hradec-zpravy.aspx?c=A170522_2327452_hradec-zpravy_the