Počet závětí stoupá. Stále více lidí odkazuje svůj majetek i na dobročinné účely

V Česku přibývá lidí, kteří si nechávají sepsat závěť. Loni jich bylo podle statistik Notářské komory více než 19 tisíc. Stále více z nich také odkazuje své jmění na dobročinné účely, upozorňuje sdružení neziskových organizací Za svobodné dárcovství. Ještě před třemi lety si poslední vůli u notáře nechalo potvrdit necelých 16 tisíc lidí.

Důvody nárůstu vysvětluje pro Radiožurnál prezident notářské komory Radim Neubauer.

„Já spatřuji větší vůli lidí rozhodnout o tom, kdo bude dědit. Prostě nenechávají to na zákonnou posloupnost. Dalším důvodem je to, že jim zákon dává větší volnost v tom, komu co v závěti zůstaví, protože se zmenšily takzvané nepominutelné díly nepominutelných dědiců. V současné době notářská komora eviduje nějakých 260 tisíc závětí ve svém registru,“ dodává prezident notářské komory.

Přesto státu jen loni propadl majetek v hodnotě 260 milionů korun po smrti lidí, kteří nemají žádné zákonné dědice a svůj majetek nikomu neodkázali. Skupina neziskových organizací před rokem spustila kampaň nazvanou „Závěť pomáhá“, aby v Česku více lidí v poslední vůli myslelo i na dobročinné účely. Podle mluvčího kampaně Tomáše Vyhnálka se osvěta už projevuje.

„Mezi lidmi je větší zájem o tento způsob darování. Často to jsou ženy, které žijí déle a mnohdy třeba řeší případ, že jsou bezdětné, takže tímto způsobem se rozhodnou darovat svůj majetek nebo jeho část ve prospěch dobročinných organizací.“

Závěť už není tabu

Zkušenost s tím má například nezisková organizace Mamma HELP, která pomáhá ženám s rakovinou prsu. Podle ředitelky organizace Jany Drexlerové přestává být téma závěti v poslední době tabu.

„Setkali jsme se se dvěma případy, kdy ženy se rozhodly odkázat nám formou závěti v jednom případě část svého majetku a v druhém případě vlastně celý majetek. Nikdy bych si netroufla někomu o to napřímo říct. Ale máme třeba notářku, která nabízí zdarma sepsání závěti, protože i ona sama je pacientkou.“

Jednou z žen, která se rozhodla své jmění odkázat na pomoc ženám s rakovinou, je dvaaosmdesátiletá paní Marie.

„Přivedly mě k tomu dvě věci: nemoc a to, že jsem zůstala úplně sama. Ten Mamma HELP mně tak přirostl k srdci a jsem tady vlastně do dneška. Tak jsem si říkala, že vlastně to, co po mně zbylo, věnuju prostě Mamma HELPu. To je můj druhej domov.“

Cena za sepsání závěti u notáře je fixní a činí necelých 2200 korun bez ohledu na to, jestli člověk odkazuje deset tisíc nebo deset miliard korun. Neliší se ani podle regionů. Každý může poslední vůli sepsat také sám vlastní rukou. Takové závěti ovšem v praxi bývají snáze právně napadnutelné.

 

Zdroj: iRozhlas.cz, Zdeňka Trachtová