Přednáška o lymfodrenážích

Plzeňské centrum v úterý 28.11. přivítalo p. Kateřinu Polákovou, DiS. z firmy LymFyzTherapy s přednáškou na téma „Lymfedém“. Nedříve nám vysvětlila anatomii lymfatického systému, který je jeden z hlavních nositelů rakovinových buněk. Každý člověk má v těle cca 600 lymfatických uzlin, které se nacházejí v různých velikostech a v různém počtu v mnoha částech těla. Díky svým filtračním vlastnostem sbírají a zachycují škodlivé látky a jsou zodpovědné za obranu našeho těla. Pro horní končetiny jsou největší stanicí podpažní uzliny.

Existuje mnoho příčin vzniku lymfedému, ať už dědičnost, následek operace, radioterapie nebo traumatu. U pacientek s rakovinou prsu se v období 6 měsíců až 2 roky po léčbě v 30% vyvine lymfatický otok paže, ramene nebo hrudníku. Může se stát, že během léčby rakoviny prsu dojde k přerušení lymfatického systému v podpažní oblasti. To znamená, že lymfa již nemůže téci zpět, tak jak má, a hromadí se v tkáních a vzniká otok.

Existují 3 stádia otoků:

1. kompletně vratný

2. spontánně nevratný (oteklá tkáň začíná tvrdnout a dostaví se nepříjemné bolesti)

3. otok poškodí nervový systém a vzniká tzv. elefantiáza (sloní noha)

 

Po každé operaci je vhodné okamžitě začít s péčí o jizvu a s léčebným cvičením. K odstranění otoků se používá manuální nebo přístrojová lymfodrenáž. Manuální lymfodrenáž nesmí bolet. Terapeut provádí masáž lehkými doteky v přesném rytmu a správných hmatech od centra k periferii dle individuálních potřeb. Přístrojová lymfodrenáž se provádí jen přístrojem k tomu určeným, nesmí bolet, musí být dodrženy hygienické normy a musí být nejprve vyčištěny základní uzliny. Pacientky s lymfedémem by se neměly vystavovat prudkým změnám teplot (sauna, mráz), nepřetěžovat se, vyvarovat se poranění, nenosit těsný oděv ani šperky. Při nedodržování těchto pokynů dochází ke komplikacím (poškození kůže, plísně, zhoršení otoku). Při opakovaných komplikacích dochází k častému užívání antibiotik a tím i poškození trávicího systému.

Dále nás přednášející seznámila s tím, že jako pacientky máme nárok na komplexní léčbu lymfedému 2x v roce, na pažní návlek také 2x ročně a samozřejmě nárok na předpis kompresivních pomůcek.    Také bychom měly zabránit zdravotnímu personálu brát krev, dávat infuze a měřit tlak na poškozené končetině. Samozřejmostí je dodržovat zdravý životní styl, hlídat si váhu, dostatek tekutin, dostatek vitamínů, minerálů, nošení návleků a pravidelný pohyb.

Paní Kateřina Poláková byla velice milá a vstřícná. Po zajímavé přednášce nám ještě zodpověděla spoustu otázek a poskytla cenné rady. Byly jsme moc spokojené a těšíme se na další odbornou přednášku.

Dana Moláčková, Mamma HELP centrum Plzeň