Ve Všeobecné fakultní nemocnici vzniká onkologické centrum

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) vzniká onkologické centrum. Má zastřešit a koordinovat onkologickou péči, která je nyní roztříštěna na několika klinikách. Centrum od středy vede radiační onkolog David Feltl, který po tři roky, kdy byl Svatopluk Němeček ministrem zdravotnictví, stál v čele Fakultní nemocnice v Ostravě. Dnes řekl, že by chtěl, aby se VFN stala hlavním centrem onkologické péče v Praze.

Hlavní část onkologické péče poskytuje VFN na Onkologické klinice, pacienti s některými nádorovými onemocněními jsou ale léčeni na specializovaných pracovištích. „Protože onkologická péče je multidisciplinární, zasahuje půlku nemocnice, spoustu klinik, všechny možné typy péče, vyvstala poptávka po člověku, který by to koordinoval, řídil, vedl a posunoval,“ řekl ČTK ke svému novému působení Feltl. Na starosti by měl mít i přípravu investic. „Chtěl bych, aby když se řekne onkologický pacient či onkologická diagnóza a Praha, aby všem lidem jako první naskočila Všeobecná fakultní nemocnice,“ uvedl Feltl. Jeho funkce ředitele onkologického centra je přímo podřízena ředitelce VFN Daně Juráskové.

Feltl, který je z Prahy, v ostravské fakultní nemocnici působil 11 let. Poté se rozhodl, že se po dokončení rozpracovaných projektů do Prahy vrátí. Kromě manažerské práce se chce dva dny v týdnu věnovat lékařské praxi. „Jsem radiační onkolog a mojí specializací je léčba zářením. Nemocnice má nový ozařovač, tak se na to těším. Nebavilo by mě být jen manažer,“ podotkl.

V Ostravě působil Feltl také jako přednosta onkologické kliniky, která od roku 2010 používala roboticky řízený ozařovací přístroj CyberKnife. Nákupem přístroje za 200 milionů korun se zabývala policie. Zavést podobnou technologii ve VFN Feltl neplánuje.

VFN patří s brněnským Masarykovým onkologickým ústavem mezi největší poskytovatele onkologické péče v ČR. Loni se jen na pracovištích onkologie a hematoonkologie VFN léčilo 19.000 pacientů, což je zhruba o 1700 více než o pět let dříve. Kromě relativně běžných diagnóz se VFN specializuje na některé nádory, které nejsou v populaci časté. Jde například o neuroendokrinní nádory, které se nejčastěji vyskytují ve střevě, slinivce břišní a v plicích, dále na nádory brzlíku, kůry nadledvin či karcinomy příštítných tělísek.

Podle posledních dostupných dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky bylo v roce 2014 nově diagnostikováno 82.505 zhoubných nádorů, 27.050 pacientů s touto diagnózou zemřelo. Celkově v Česku v roce 2014 žilo více než 520.000 lidí s nádorovým onemocněním.

2.3.2017

zdroj: ČTK