Arte v plzeňském Mamma HELPu…

stalo se již nepsaným pravidlem, že jednou za čtrnáct dní patří úterky v našem centru k rukodělnému tvoření…

Nemohlo tomu být ani jinak v úterý desátého března. Přestože sluneční paprsky tento den dávaly hodně pocítit, že se nám to pravé jaro konečně blíží, se nás okolo stolu sešlo šest děvčat. Vzhledem k tomu, že je stále předvelikonoční čas, byla naše tvůrčí činnost zaměřena na tvorbu velikonočních dekorací. A tak to během chvíle vypadalo okolo stolu jako v malé manufaktuře. Natíralo se, vybíraly vhodné motivy, čekalo se na zaschnutí výrobků, aby se mohlo přikročit k dalším krokům vedoucím ke konečné podobě dekorace.

Přestože ruce děvčat byly v plné práci, bylo u stolu řádně živo. Vyprávění, komentování, smích… opět si uvědomuji, že ač máme dnes k dispozici všemožné moderní výdobytky v elektronické komunikaci, povídání přes skype, vedeme hodinové hovory po telefonu, nic z toho nenahradí obyčejné setkání u jednoho stolu… také si naši předci na výběru stolu dávali vždy záležet. V myšlenkách se dostávám zpět do historie, kdy se v zimě scházeli na tzv. „táčkách“, ženy konaly nějakou společnou činnost, na stůl daly, co bylo dobrého k jídlu, ale hlavně si všichni společně povídali… Pomalu se k tomu vracíme, nic nám nemůže vynahradit osobní sdílení. A právě od zimy do jara je ten vhodný čas. Potom přijde ke slovu slunce, vytáhne nás ven, přijdou jiné aktivity… vše má svůj čas. A když se nad tím zamyslím, jde o cyklus stále se opakující… mění se jenom kulisy… a je to tak dobře. Vždyť je dobré od některých návyků neupouštět!

A tak čas vyměřený jedné z našich artedílen utekl jako voda. Uklidit, zabalit, pozdravit se … a těšit, že se opět sejdeme nejen proto, že si něco vytvoříme, ale hlavně proto, že spolu chvíli pobydeme…

Ilona Tytlová, Mamma HELP centrum Plzeň 10. 3. 2015