Co nabízí Mamma HELP ženám s rakovinou prsu a jejich rodinám

Tisková zpráva | Praha, 6. 2. 2018

Pacientská organizace Mamma HELP se spojila s agenturou Young & Rubicam k vytvoření nového spotu na podporu ojedinělého projektu Mamma HELP center v České republice – poskytování individuálního bezplatného poradenství a podpůrné péče ženám s rakovinou prsu a jejich rodinám.

„Chceme ukázat, jakou pomoc od nás ženy, které se potýkají s rakovinou prsu, mohou očekávat. Někdy si to totiž nedokáží představit a zbytečně váhají. A také ne všichni onkologové, i když nás znají jako velkou pacientskou organizaci, mají vždy jasnou představu, co vlastně konkrétně nabízíme,“ říká Jana Drexlerová, ředitelka Mamma HELP, z. s.

Jde o to, že v Mamma HELP centrech vede rozhovor vždy jedna terapeutka s jednou pacientkou, případně s pacientkou a jejím doprovodem. Terapeutka díky osobní zkušenosti s nemocí dokáže projevit velkou míru empatie, má na rozhovor dostatek času a samozřejmě potřebné dovednosti. Etický kodex a způsob dokumentace zaručuje klientkám soukromí a naprosté bezpečí.

„Hlavní postavou nového spotu je záměrně partner nemocné ženy, protože její onemocnění dopadá na celou rodinu. I v takové situaci umíme v Mamma HELP centrech poradit a pomoci,“ dodává Drexlerová.

„Starám se o výcvik terapeutek v Mamma HELP centrech už od vzniku tohoto modelu pomoci, od roku 2000. Jde o to, aby svou osobní zkušenost s nemocí uměly dobře zpracovat a nabídnout novým pacientkám takovým způsobem, aby neohrozily v ničem je, ale ani samy sebe,“ říká Mgr. Marie Zemanová, klinická psycholožka a psychoterapeutka.

Předsedkyně České onkologické společnosti, Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., oceňuje zejména profesionální přístup pacientské organizace k poskytování této služby, která v mnohém nahrazuje často nedostupnou pomoc odborníků. „Ženě, které sdělíme onkologickou diagnózu, se pochopitelně v tu chvíli zhroutí svět. Každá hledá ztracenou rovnováhu různě dlouhou dobu, ale většina z nich uvítá, když jí nabídneme nějakou podpůrnou péči. Jsem ráda, že tato služba, navíc bezplatná a denně dostupná, v Mamma HELP centrech existuje.“

Možnost individuálního rozhovoru s terapeutkou, většinou osobně v Mamma HELP centru, využívají zejména ženy krátce po sdělení diagnózy, některé docházejí průběžně v době svého léčení, další také po léčbě či v době návratu nemoci. Pokud nemohou přijít, jsou terapeutky k dispozici každý pracovní den také na telefonu nebo odpoví e-mailem. V posledních třech letech zaznamenávají Mamma HELP centra přes 6 tisíc návštěv ročně.

Na výrobě spotu se podílela agentura Young & Rubicam,  tvůrčí tým ve složení Tereza Svěráková, Dora Pružincová, Jaroslav Kratochvíla, Eugen Finkei, Iva Pšeničková a Robert Hejduk. Spot vznikl v produkci společnosti Savage v režii Emila Rafaela. Můžeme v něm vidět herce Matyáše Řezníčka, Janu Pidrmanovou a Natašu Burger. Komentář namluvil Petr Rychlý. Obrazovou a zvukovou postprodukci zajistila studia Spoon a Beep.

Kontakt pro media:

Petra Plánková
petra.plankova@mammahelp.cz
tel.:  +420-720-958-625
www.mammahelp.cz
www.facebook.com/mammahelp
https://youtu.be/7MSSgpyX04k

Spot ke stažení

MAMMA_HELP (mp4, 10 MB)
MAMMA_HELP_CZ_SUB (CZ titulky, mp4, 10 MB)
MAMMA_HELP_ENG_SUB (EN subtitles, mp4, 10 MB)

Zkušenosti klientek Mamma HELP center:

  • Jednou jsem cestou z onkologie vzala za kliku Mamma HELP centra. Našla jsem všechno, co jsem postrádala – chápající zkušenou ženu, která měla čas jen na mě, zodpověděla mé otázky a dala mi novou naději, které jsem se držela jako klíště.  Už je to devět let, jsem šťastně vdaná, máme dvě děti. V centru se zastavím vždy, když jdu kolem. Vděčím jim za to, že jsem to tenkrát nevzdala! Jana Š.
  • Je to pro mě balzám na duši, když se takhle můžu někomu svěřit, popovídat si, kdykoli to potřebuju, s někým, kdo si prošel stejným problémem. S někým, kdo mi rozumí a chápe mě, komu můžu říct i věci, které nechci rozebírat doma. A před kým se nemusím za nic stydět, ani za to, že pláču. Paní Pokorná

O Mamma  HELP, z. s.:

Nezisková pacientská organizace Mamma HELP pomáhá pacientkám s rakovinou prsu a jejich blízkým již téměř 19 let. Ač se věnuje mnoha dalším projektům, jako Udělej uzel či Říct to dětem, stále zůstává primárním posláním provoz sítě osmi denně dostupných Mamma HELP center, kde samy vyléčené a proškolené pacientky v roli terapeutek v příjemném a bezpečném prostředí poskytují individuální bezplatné poradenství a podpůrnou péči.  Jde o specifickou službu, kterou se Mamma HELP liší od většiny podobných pacientských organizací, sdružujících onkologicky nemocné ženy.

Ohlasy na spot

Kde nás můžete vidět

Chcete vědět více?

Naše příběhy

Navštivte Mamma HELP centra

 

Fotky z tiskové konference