Iyengar jóga pro pacientky s rakovinou prsu

Dlouho jsem přemýšlela, jak začít psát o tak citlivém tématu. Jako učitelka Iyengar jógy se čím dál tím více setkávám se studentkami, které mají zdravotní obtíže týkající se prsou. At’už jde o bolesti, změny prsní tkáně, cysty, ale i to nejvážnější onemocnění – rakovinu prsu. Každý den učím terapeutické lekce, mnoho mých studentek prošlo/prochází procesem zotavování z této závažné diagnózy.

Dvě mé hodně blízké duše, ženy, kterých si nesmírně vážím, za to co dokázaly, procházejí touto životní etapou. Uvědomuji si mnohé souvislosti a možné příčiny, a proto jsem se rozhodla pomoci dvěma způsoby. Šířením osvěty, a nabídkou workshopů a speciálních lekcí zaměřených na prevenci, ale i na možnost podpořit proces uzdravení přes jógovou praxi a filozofii. Ve spolupráci s organizací Mamma HELP, bych od září chtěla nabídnout speciální lekci zaměřenou na ženy s touto diagnózou.

Jóga je nástroj, který můžeme použít jak pro zkvalitnění života, tak jako medicínu, jež podpoří klasickou léčbu. Nejen po fyzické stránce, ale i po stránce psychiky a ezoteriky, pokud mi dovolíte tento termín použít.

Ženská prsa manifestují ženskou energii a jsou jednou ze signifikantních oblastí ženského těla. Každá z nás má k této oblasti nějaký vztah, ať už je pozitivní či negativní.

Ženskost, ženské křivky, naše silueta nás utváří a projevujeme se díky ní do vnějšího světa. Nejen opticky. Prsa jsou zárověň spojena s tématem plodnosti a výživy nově narozeného dítěte.

Bohužel způsob života, kterým žijeme přináší nový pohled na tradici a smýšlení o ženskosti. Mnoho žen svou ženskost potlačuje a nahrazuje ji zesílením mužského pricipu. Výkon, dokonalost, akční přístup k životu. Faktory, které mnoho žen nutí stát se výkonnými ”mašinami”, bohužel ale plné strachu a pocitů viny z potlačení a ztráty své ženskosti. Přirozená krása a vyzařování ženy mizí a nahrazují ji kosmetické operace, modelace a úpravy všech možných častí těla. A chceme stále vice.

Geeta Iyengar, guru, poukazuje na fakt, že muži nosí své emoce a životní těžkosti v hlavě, ženy v plicích. Součástí hrudníku, jsou nejen životně důležité orgány (srdce/plíce), ale i prsa. Hrudník je zavřený a kolabuje ve chvíli, kdy nás něco tíží. Negativní energie pak ovlivňuje nejen nervový systém, ale manifestuje se i v orgánech, žlázách a měkkých tkáních. Prsa jsou velmi sensitivní a reagují na stres, nerovnováhu vnějšího prostředí, vztahy s druhými lidmy. Vždyť i ve chvíli, kdy chceme něco od srdce vyjádřit, pokládáme obě ruce intuitivně na prsa.

Z hlediska jógy a védického učení je třeba se dotknout čaker. Jsou to energetická centra, uložená podél páteře, která generují a zároveň absorbují životní sílu/energii. 4. čakra, ANAHATA, manifestuje srdce, je uložena ve středu hrudníku, mezi prsy, pod hrudní kostí. Reflektuje a naciťuje naše vnitřní JÁ. Je symbolem sebeuvědomění, empatie, oddanosti a přijímání/dávání lásky.

Praxe jógy může být zásadním faktorem napomáhajícím balancovat naše psyché/fyzično v životně náročných situacích. Cvičení, ásánová praxe, nebo i další součásti, jako je práce s dechem, spirituální praxe, zpěv manter, meditace a kontemplační (rozjímání) praxe jsou “pilulkou”, po které můžete sáhnout a dovolit si jít více do hloubky sama sebe s cílem zvědomnění povrchního způsobu života. Stačí se jen rozhodnout a přijít.

Ještě více je třeba mluvit o prevcenci! Z hlediska jógy hlavně o rovnováze fyzického těla a vyladění psychiky.

Jak již bylo zmíněno, prsa trpí kvůli nedostatečné cirkulaci, způsobené špatným držením těla. Ohnutá hrudní páteř, ramena povislá vpřed, ochablé svaly mezi lopatkami a jejich špatné postavení. Prsa těžknou, hrudník se zavírá a kolabuje. A my klesáme na mysli a objevují se pvní známky tíhy/deprese. Srdce a plíce nemají dostatek prostoru, z toho důvodu se nám nedostává kyslíku a pránické energie. Tělo strádá a stagnuje.

Studie ukazují, že cvičení a pohyb mohou být významným krokem k prevenci. Cvičení jógy vytváří v těle potřebný prostor, rozproudí krev a lymfu v tkáních, a tím podpoří imunitní a endokrynní systém pracovat více efektivně.

V Iyengar józe jde o správné nastavení těla v pozicích s postupným pronikáním do hloubky sama sebe a cíleným zvědoměním. To je ta přidaná hodnota, která může pomoci posunout se a vyhnout případnému problému.

Pro ženy postižené rakovinou prsu může být Iyengar joga velmi důležitým pilířem na cestě k uzdravení. Může pomoci eliminovat úzkosti, výkyvy nálad a nízké sebevědomí. Uleví bolesti, zklidní nervový systém. Dechová cvičení otevřou hrudník a pomohou stabilizovat mysl.

Pokud cítíte, že vás můj pohled na toto téma oslovil, neváhejte se přidat. Společné sdílení a vnitřní práce může pomoci změnit situaci, třeba právě vám.

 

Helena Kubrychtová Bártová

Iyengar Yoga Institut Praha

www.iy.yoga