Jak jsem našla Mamma HELP

Na ten den nikdy nezapomenu. Byl to čtvrtek a na onkologii mi sdělili výsledek biopsie – mám rakovinu prsu a nádor roste hodně rychle. Paní doktorka se mnou dlouho mluvila a všechno mi vysvětlila, já jsem přesto odešla domů a hučelo mi v uších i v hlavě. Večer jsem to trochu vybrečela a celou noc jsem neusnula. Druhý den ráno manžel odešel do práce, děti do školy a já jsem zůstala na všechno sama. Slzy se mi draly do očí a já měla pocit, že musím něco udělat, s někým mluvit, jinak se zblázním. Nevím proč, ale vzpomněla jsem si na obálky dopisů, které chodily mojí sousedce z domu, s nápisem Mamma HELP. Zkusila jsem si najít jejich internetové stránky a z nich na mě vykoukl sympatický plakát, který jsem nedávno viděla na několika zastávkách MHD. Hned to ve mně vzbudilo důvěru, asi to nebudou šarlatáni, co se snaží vydělat na neštěstí druhých…

A tak jsem zavolala na infolinku a svěřila se se svým trápením. Milá paní na druhém konci se mnou chvilku mluvila a nasměrovala mě do poradny na Žižkově. Dorazila jsem tam asi za hodinu a už o mně věděli. Potřebovala jsem toho tolik probrat! Komu říct o své diagnóze a jak? Mám během chemoterapie chodit do práce nebo zůstat doma? Co udělat se svými vlasy a co potom, až o ně přijdu? A co se mnou vlastně bude? Jak to všechno zvládnu? Věnovala se mi terapeutka Štěpánka, která sama prodělala rakovinu prsu před 18 lety. Už to pro mě bylo ohromné povzbuzení a trochu i uklidnění. Po hodině a půl jsem odcházela vybavená brožurkami, informacemi a radami, v mnohem lepším rozpoložení s pocitem, že je možné to zvládnout, a hlavně s nadějí, že za ročním horizontem mě snad čeká i nějaká další budoucnost, na kterou se můžu začít těšit.

V Mamma HELP mi pomohly v jedné z nejhorších chvil v mém životě, kterou bych bez nich opravdu jen hodně těžko sama zvládla.

Jarmila V.

Praha 10.5.2018