Jak jsem vybrečela litry slz

Když vám sdělí, že máte rakovinu prsu, zhroutí se vám svět. Byla jsem úplně ochrnutá, vykolejená a zoufalá – ale pud sebezáchovy mi říkal, že tohle nějak musím řešit. Ale jak? Syn bydlí daleko a s manželovou podporou moc nemohu počítat, ten bude první, kdo se sesype, až mu všechno řeknu.

Na onkologii mě zaujaly informace o Mamma HELP. Druhý den už jsem zvonila na dveře jejich centra. Dvě sympatické ženy mě usadily v příjemném pokojíku, dostala jsem čaj a kupu kapesníků, a jedna z nich se mi hned začala věnovat – jen mně. Pamatuji se, že byla klidná a usměvavá a to ve mně vzbudilo důvěru. Moc se nevyptávala, spíš mě nechala mluvit. Vysypala jsem ze sebe všechny své starosti, strasti a obavy. Vybrečela jsem litry slz. Tím vším se mi hodně ulevilo. Byla jsem moc vděčná, že byl někdo ochotný mi naslouchat a věděl, o čem mluvím, protože proti mně seděla žena, která se s rakovinou prsu potýkala před mnoha lety – a úspěšně. Dala mi spoustu informací, ale pro mě bylo tehdy nejcennější, že jsem uviděla šanci i pro sebe. Že tu nemoc jde překonat, že lze žít mnoho let bez větších omezení.

Do centra jsem začala chodit pravidelně a podívala si i s dalšími terapeutkami. Vždy na mě některá z nich měla dostatek času. Nikdy jsem neměla pocit, že jdu v nevhodnou dobu nebo že obtěžuji. Oceňovala jsem i diskrétní prostředí, ale hlavně empatii terapeutek.

A happy end? Zvládla jsem to, cítím se už docela dobře.  A chci poradit všem ženám ve stejné situaci aby neváhaly a na některé z Mamma HELP center se také bez obav obrátily. Nic to nestojí a opravdu to pomáhá.

Kontakty na 8 Mamma HELP center naleznete na www.mammahelp.cz

Helenka T.

Helenka T.