K růžovému říjnu se připojila i kladenská nemocnice

Říjen je na celém světě měsícem boje proti rakovině prsu. Cílem kampaní a aktivit v těchto dnech je upozornit na důležitost prevence onemocnění rakovinou prsu a také podpořit ženy, které se s nemocí již potýkají. Tradičním symbolem akce je nejen růžová stužka, ale i samotná růžová barva. Proto se také ve světě používá pro měsíc říjen název „pinktober“.

Rakovina prsu je hned po rakovině kůže nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním. I přes to, že ročně v ČR na rakovinu prsu zemře téměř 2000 žen, více než polovina Češek stále preventivní vyšetření podceňuje. Přitom právě včasný záchyt nádoru je pro úspěšnost léčby velmi důležitý a v případě zanedbání může neléčený karcinom skončit smrtí. Díky moderní medicíně a pravidelným mamografickým nebo ultrazvukovým kontrolám lze mnoho nádorů objevit již v počátečním stádiu, kde je šance na úplné uzdravení velmi vysoká. Základní prevencí je i samovyšetření prsu, které by si žena měla provádět každý měsíc. Screeningové vyšetření je hrazeno jednou za dva roky z veřejného zdravotního pojištění každé ženě ve věku nad 45 let.

Do projektu a podpory se každý rok zapojují nejen pacientské organizace, nadace, veřejné i komerční subjekty, ale také zdravotnická zařízení. Mezi ty letos patří i Oblastní nemocnice Kladno, která se pro širokou veřejnost rozhodla ve spolupráci s neziskovou organizací MAMMA HELP, z.s. udělat osvětu a poukázat právě na důležitost preventivních vyšetření.

 

KDY:      31.10.2018 od 9:00 – 13:00 hodin

KDE:      atrium budovy Centra akutní medicíny

 

Nezisková organizace MAMMA HELP pomáhá již od roku 1999 ženám s rakovinou prsu prostřednictvím 8 center (Praha, Brno, Olomouc, Hradec Králové, Přerov, Zlín, Plzeň, České Budějovice), kde pacientky najdou podporu, porozumění, ale také užiteční informace a rady. Jako terapeutky tu pracují samy vyléčené pacientky, které se rozhodly sdílet své osobní zkušenosti s ostatními ženami a které personálně zajišťují i AVON linku proti rakovině prsu. Po celé ČR pak „mammahelpky“ školí zájemce právě v oblasti prevence prsního karcinomu.