Léky do koše nepatří

„Léky do koše nepatří“ je název informační přednáškové kampaně Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), prostřednictvím které seznamuje veřejnost zejména s pravidly správného uchovávání a likvidace léků. V olomoucké pobočce Mammahelpek ji ve středu 30. listopadu přednesla zástupkyně ředitele SÚKL paní magistra Irena Storová.  Posluchačky se dověděly základní informace o výsledcích sociologického průzkumu mezi veřejností o skladování a likvidaci léčiv v domácím prostředí. Průzkumu SÚKL se zúčastnila zhruba tisícovka respondentů, takže lze hovořit o statisticky významném vzorku.

Jak uvedla Irena Storová, základní informace o léčivu, vytištěné na příbalové informaci, čte podle průzkumu pravidelně pouze 39 % lidí, dalších 41 % respondentů ji čte také, ale pouze u těch léků, u kterých si nejsou jisti jejich užíváním. Třetina osob příbalové letáky nečte vůbec nebo jen výjimečně. Pouze 25 % lidí pravidelně kontroluje léky, které mají doma. 7 % je nekontroluje nikdy, ani před použitím. Vůbec si neuvědomují, že léky s prošlou dobou použitelnosti (exspirace) jsou vlastně jedy, které mohou způsobit řadu závažných zdravotních potíží. Je s podivem, že zkažené potraviny by lidé nepoužili, ale u prošlých léků žádné nebezpečí nevnímají.

Pouze 52 % lidí odevzdává nepoužitelné léky v lékárně. 24 % lidí přiznalo, že je vyhazuje do popelnice, 7 % je spláchne do WC. Ve zbytku případů jsou léky odevzdány lékaři, někomu z příbuzných, případně si je lidé nechávají doma.

Na otázku, jaké množství léků se takto odborně zlikvidovalo, odpověděla Irena Storová: „V roce 2013 bylo zlikvidováno 281 tun lékového odpadu v celkové hodnotě 1,2 miliardy Kč. Náklady na tuto likvidaci přišly na 7,8 miliónu korun. Tato čísla jsou nadále volně stoupající, což je dobře. Ale představovali bychom si nárůst strmější. Zejména oněch 24 a 7 %, které jsem zmínila.“

Na závěr tedy důležité informace, které Irena Storová zdůraznila:

  • U každého léku čtěte příbalový leták
  • Skladujte léky přesně podle podmínek uvedených na příbalovém letáku nebo na obale
  • Kontrolujte dobu použitelnosti (exspiraci) léku
  • Pokud lék prošel (exspiroval), nepoužívejte ho
  • Nepoužitelné léky nevyhazujte spolu s běžným odpadem ani je nesplachujte do WC – odevzdejte je v lékárně, každá lékárna má povinnost tyto léky od vás odebrat a zajistit jejich bezpečnou likvidaci
  • Nezapomínejte ani na to, že léky vždy musí být uloženy mimo dosah dětí!

 

Zpracoval: Mgr. Miroslav Kopečný