Mýtů o mamografii koluje spousta

Rakovinou prsu onemocní každá devátá žena v České republice. Velká část pacientek se úspěšně vyléčí.

Jsou tato čísla větší než dříve? Jaké rizikové faktory ovlivňují rozvoj rakoviny? Je důvod obávat se mamografu? A jak vůbec vyšetření probíhá?

Nejen na to jsme se ptali primářky mamodiagnostického zdravotnického zařízení MAMMACENTRUM Olomouc MUDr. Dany Houserkové, Ph.D.

V oboru se pohybujete již dlouho, máte představu, kolik žen provádí samovyšetření prsu? Zlepšují se tato čísla?

Určitě ano, zvláště mladší ženy si provádějí běžně samovyšetření prsů. U mladých nerizikových žen je to nejlepší metoda vyšetření prsu. Edukujeme každou ženu, která k nám přichází na vyšetření, a rozdáváme také letáky s návodem na samovyšetření. Právě u mladých žen, které nejsou ještě zařazeny do pravidelného mamárního screeningu je samovyšetření velmi důležité. Nádory v mladém věku jsou agresivnější. I u žen, které jsou pravidelně vyšetřovány ultrazvukem, doporučujeme pohmatové vyšetření v měsíčních intervalech.

U samovyšetření se často zapomíná na podpažní jamky – jak souvisí s prsní žlázou?

Prsní žláza často zasahuje svým horním výběžkem až do podpažní jamky. Až 10 % žen má v podpaží tzv. přídatnou prsní žlázu, kterou si ženy mohou někdy nahmatat. Někdy je přídatná žláza hmatná trvale, nebo se může rozšiřovat cyklicky v druhé polovině menstruačního cyklu, u některých žen je hmatná pouze v období laktace nebo ke konci gravidity. V podpaží mohou být hmatné také mízní uzliny, které se mohou za určitých okolností zvětšovat. Jejich zvětšení může samozřejmě souviset s onemocněním nebo zhoubným nádorem prsu, ale nejčastěji se jedná o zánětlivé zvětšení uzlin, které s onemocněním prsu vůbec nesouvisí. Pokud si žena v podpažní jamce cokoliv nahmatá, je vhodné přijít do screeningového centra a nechat se vyšetřit. Součástí samovyšetření prsů je i vyšetření podpažních jamek.

Poslední dobou se zdá, jako by se s rakovinami všeho druhu roztrhl pytel. Je to způsobeno právě medializací a snahou o včasné zachycení onemocnění, nebo skutečně počet nemocných roste?

Medializace ve snaze poukázat na prevenci nádorových onemocnění se na tom určitě velmi podílí, takže situace není jistě tak špatná, jak by se mohlo zdát. Výskyt rakoviny rúzných orgánů obecně se dnes diagnostikuje častěji a dříve díky lepším laboratorním a zobrazovacím metodám. Pravdou ale je, že se stále častěji s rakovinou různých orgánů setkáváme u mladší populace, takže se dá konstatovat, že výskyt rakoviny u mladší populace lehce narůstá.

Má na rozvoj rakoviny prsu vliv životní styl? Existuje výzkum, který by spojoval rozvoj nádorového onemocnění s kouřením, nevyváženou stravou, nadváhou či celkově škodlivinami v ovzduší, kosmetice, atd.? Je něco, na co si vy konkrétně dáváte pozor?

To, co jste právě vyjmenovala, jsou faktory, které vznik rakoviny různých orgánů, včetně rakoviny prsu, nepříznivě ovlivňují a je to potvrzeno mnoha studiemi. Přistupují k tomu i další obecně zdraví neprospěšné faktory, nedostatek pohybu a také stres. Osobně se snažím těmto rizikovým faktorům vyhýbat. Rakovinu prsu nepříznivě ovlivňují i hormonální faktory, jako časný nástup menstruace a pozdní menopauza, mimojiné také pozdní první gravidita (po 30. roce věku), což je dnes běžnou záležitostí. Vznik různých nádorů je v neposlední řadě ovlivněn geneticky.

Jak velkou roli hrají geny? Má cenu podstupovat nákladná genetická vyšetření?

Genetické vyšetření je vhodné pouze u určité rizikové populace, takže je zbytečné, aby ho člověk bez výskytu vícečetných nádorů v rodině nebo výskytu konkrétního nádoru u více příbuzných v rodině podstupoval. Často je toto vyšetření požadováno ženami, u kterých se v rodině vyskytla rakovina prsu pouze u jedné příbuzné ve starším věku. Tyto ženy mají běžné nízké riziko a testování u nich není indikované. Indikované ke genetickému vyšetření jsou ženy, u jejichž přímých příbuzných již byla genetická predispozice zjištěna a nebo ženy s více příbuznými s výskytem rakoviny prsu a vaječníku, zejména v mladém věku. Vysokým rizikem pro vznik rakoviny prsu u ženy je také výskyt rakoviny prsu u jejího otce. O tom, u kterých žen má být provedeno genetické testování, rozhodne genetik nebo onkolog. Nám radiologům na screeningových centrech se pomocí speciálního dotazníku rizikových faktorů, který vyplňuje každá žena, daří vyčlenit ženy s možným vysokým rizikem a odeslat je ke genetikovi. Pokud se prokáže vysoké riziko pro rakovinu prsu, jsou ženy sledovány častěji.

V populárních ženských magazínech se čas od času objevují zprávy o tom, že samotné mamografické vyšetření může ženám rakovinu přivodit. Setkáváte se s touto obavou u pacientek? A jak to tedy s mamografem je?

S obavami žen z mamografického vyšetření, které by mohlo indukovat rakovinu prsu, se setkáváme zejména v poslední době velmi často.

Obavy se objevují vždy nejvíce v době výskytu tzv. „odborných“ článků v časopisech a v poslední době i na internetu.

Není k tomu přitom důvod. V mamografii se používá tzv. měkké záření a dávky při mamografii patří skutečně k nejnižším v diagnostické radiologii. Efektivní dávka při mamografickém vyšetření je 0,1 mSv na prs, tuto dávku přitom obdrží každá žena z tzv. přírodních zdrojů (kosmické záření) za 14 dnů. Pokud porovnáme např. s vyšetřením břicha výpočetní tomografií, tak je dávka asi stokrát vyšší.

Mamografické vyšetření je preventivním ozářením, takže všechny dávky jsou zaznamenávány a podléhají přísné kontrole. Zdravotnický personál provádí denně zkoušky a všechna screeningová pracoviště jsou pod neustálým dohledem SÚJB (Státní úřad pro jadernou bezpečnost).

Mýtů o mamografickém vyšetření je spousta, nejsou oprávněné a úspěšně škodí, protože vzbuzují naprosto zbytečné obavy žen a odrazují je tak od prevence, která je pro záchyt rakoviny prsu zatím nenahraditelná. Chtěla bych také zdůraznit, že mamografické vyšetření nelze nahradit termografií nebo tzv. MEIK přístrojem. Články o těchto „skvělých“ zobrazovacích metodách a „škodlivosti mamografie“ se rovněž v poslední době hojně objevují na internetu.

Pracujete jako primářka zdravotnického zařízení MAMMACENTRUM Olomouc. Jaké služby klientům nabízíte? A kdy vůbec centrum navštívit?

MAMMACENTRUM Olomouc poskytuje komplexní diagnostiku onemocnění prsu. Provádíme mamografická a ultrazvuková vyšetření prsů, biopsie prsní žlázy a to nejen standardní, ale máme k dispozici i tzv. vakuovou biopsii prsu, která je nezbytná v případě některých lézí prsu, jako jsou např. mikrokalcifikace. Pomocí tzv. intact biopsie dokážeme z prsu odstranit malý zhoubný nádor nebo prekancerózu a můžeme tak ženě ušetřit operační výkon. Máme v péči ženy s vysokým rizikem pro rakovinu prsu, které jsou sledovány od mladého věku pomocí ultrazvuku a magnetické rezonance. Screeningové centrum doporučujeme ženě bez vyššího rizika pro rakovinu prsu navštívit ve 40 letech, kdy je vhodné provést první mamografické vyšetření. Pojišťovny v České republice hradí screeningovou mamografii od 45 let věku ve dvouletých intervalech až do konce života, je to obdobné i v ostatních zemích. Přesto víme, že je vhodné první mamografii provést už právě ve věku kolem 40 let, vyšetření si lze uhradit a žena k němu nepotřebuje žádanku.

Co mohu od návštěvy očekávat? Jak dlouhé jsou objednací lhůty?

Objednací doby na mamografické vyšetření máme dlouhodobě velmi krátké, 5–10 dní. V případě, že si žena hmatá v prsu útvar, objednáváme na vyšetření ihned, do jednoho dne. Při návštěvě našeho screeningového centra dostanete na recepci dotazník rizikových faktorů. Na základě rodinné a osobní anamnézy tak můžeme vyčlenit ženy, které mají vysoké riziko pro rakovinu prsu a o které se kromě nás pak stará i onkolog a jsou sledované v mamární poradně. Po vyplnění dotazníku jste vyšetřena mamograficky nebo ultrazvukem. Na biopsie se objednáváte dopředu, zhruba do týdne od předchozí mamografie,a jste podrobně informována o jejím průběhu.

Co když má žena prsní implantáty, postupuje se při vyšetření stejně?

Prsní implantáty jsou vymyšleny tak, aby u žen mohla být prováděna pravidelně screeningová mamografie, při vyšetření nemůže dojít k jejich prasknutí. Zkušené radiologické asistentky si umí se snímkem prsů s implantátem poradit. Ženy s prsními implantáty vyšetřujeme tedy stejně jako ženy bez implantátů.

Pokud si žena nahmatá bulku na prse většinou následuje pochopitelná panika. Co všechno může taková bulka znamenat, mimo zhoubného nádoru?

Ne každá bulka nebo ztužení prsu znamená přítomnost zhoubného nádoru. Naopak mnohem častěji se jedná o hormonálně závislé změny prsní žlázy, které se mohou vyskytnout zejména u žen ve fertilním věku a nemusí vymizet po menstruaci. Také nezhoubný nádor prsu, tj. cystu nebo fibroadenom, lze někdy obtížně odlišit pouze pohmatem od nádoru zhoubného. Všem ženám doporučujeme samovyšetření prsů, které se provádí v případě pravidelného cyklu vždy po ukončení menstruace. Pokud žena nemenstruuje, je lepší si vybrat stejný den v měsíci. Tím, že žena dobře zná svoje prsa, vyhne se často zbytečné panice a obavám z přítomnosti rakoviny prsu.

Jak probíhá samotné vyšetření mamografem? A proč se u mladých žen používá ultrazvuk?

Mamografické vyšetření má dvě základní rentgenové projekce – šikmou projekci ve 45 stupních a projekci se stlačením prsu „shora dolů“. Stlačení prsu při mamografickém vyšetření je nutné a sílu komprese udává mamografický přístroj automaticky tak, aby byly zhotovené snímky s vysokou kvalitou. Stlačení není příjemné, ale trvá skutečně jen pár sekund a mýtem je, že vede k poškození prsu a může vyvolat rakovinu prsu. Není to tak. Ani stlačení prsu ani úraz prsu nevyvolávají rakovinu. Mamografické vyšetření můžeme použít u žen k prevenci až od 40 let věku. Do této doby je vhodné ultrazvukové vyšetření prsů, které u mladých žen s hutnou žlázou prs zobrazí často lépe.

Rakovina prsu se může vzácně rozvinout i u mužů,je to tak? Už jste se s podobným případem setkala?

Rakovina prsu u mužů tvoří asi 2 % všech zachycených karcinomů prsu a setkáváme se s ní obvykle u mužů nad 50 let věku. Proto při hmatném nálezu u muže za bradavkou doporučujeme se ihned objednat a nechat se vyšetřit.

Jaká jsou aktuální data týkající se onemocnění?

Rakovinou prsu onemocní každá devátá žena v České republice, situace je velmi obdobná i v ostatních vyspělých zemích. Ročně onemocní v České republice nově asi 7500 žen a více než dvě třetiny se vyléčí. Úspěšnost léčby a přežití rakoviny prsu vzrůstá a odvíjí se nejen od stále lepší onkologické léčby, ale opravdu od účasti žen v pravidelném mamárním screeningu. Při časném nálezu rakoviny prsu je chirurgická a onkologická léčba minimální. Nemusí se provádět odstranění celého prsu, ale stačí malý zákrok. U malých karcinomů také ve většině případů nemusí být podána chemoterapie.