Naše příběhy: Anna Vonková

O Mamma HELPu jsem se dozvěděla od pana doktora Václava Pechy, který mne operoval a léčil v roce 2001.

Když jsem se o své nemoci dozvěděla, byl to pro mne v tu chvíli šok, přestože jsem tušila, že něco není  v pořádku. Navzdory tomu jsem stále odkládala zajít na vyšetření. Kdybych byla tehdy více zodpovědná vůči svému zdraví, vůbec by nebyla nutná léčba chemoterapií. Píšu to jen jako varování z vlastní zkušenosti. Ten strach a odkládání opravdu nestojí za to!

Když jsem navštívila Mamma HELP, byla jsem už smířená a klidná. Jsem totiž věřící a víra mi byla a stále je velkou pomocí. Byla jsem přesto ale příjemně překvapena úžasnou empatií a vstřícným přijetím. První se mě ujala paní Marcela (nevím už její příjmení). Na její radu jsem se pak zúčastnila také několika odpoledních programů, které byly velmi obohacující a příjemné. Na rekondiční pobyty jsem ale nejela, uvědomovala si, že jsou na tom někteří hůře a potřebují to víc než já. Byla jsem totiž jen půl roku na nemocenské a pak už zas chodila do práce. Tam mi to moc pomohlo, protože jsem se stále cítila užitečná a nepřemýšlela tolik o své nemoci.

V Mamma HELPu bylo pro mne velmi povzbudivé, že jsem mohla získat informace od pacientek, které mi rozuměly, protože prošly podobným nebo stejným údobím ve svém životě. Dostala jsem od nich vzácné rady.

Dnes jsem už plně v důchodu. Pracovala jsem do svých 66 let, teď si užívám zahrádky, kterou máme v západních Čechách. Jsme tam oba s manželem šťastní a děkujeme našemu Bohu za každý den našeho života. Práce na zahrádce a pobyt na čerstvém vzduchu nám velmi svědčí. V Praze jsme jen od prosince do února a snažíme se v té době absolvovat všechna plánovaná vyšetření, vyřídit vše potřebné a setkat se s našimi nejbližšími.

Na mammahelpky jsem ale vůbec  nezapomněla. Ráda bych vás navštívila, děvčata, jen co mi to čas dovolí. Znáte to:  „důchodci nemají čas“. Velmi si vážím práce všech terapeutek, i dalších žen, které v Mamma HELPu pracují. Obdivuji, co všechno děláte, je to úžasná pomoc pro pacientky, které právě procházejí vážnou nemocí. A obdivuhodná je také osvěta, kterou šíříte. Stále to sleduji  a moc vám fandím!