Naše příběhy: Helena Hutyrová

Helena Hutyrová Poprvé jsem se o Mamma HELP dozvěděla v informačním centru Masarykova onkologického ústavu v Brně. Při čekání mezi vyšetřeními a namíchání chemoterapie mé kroky vedly právě do informačního centra ve 3. patře, abych o své nemoci zjistila co nejvíc. Dříve jsem se aktivně o podobné organizace nezajímala, ale tušila jsem, že existují.

Na svou první návštěvu jsem do Mamma HELP centra na Nerudové jela taxíkem. Byla jsem zrovna po chemoterapii a přemýšlela jsem, jak se do tam dostanu. Nechtěla jsem riskovat, že v hromadné dopravě něco chytnu. „Tak jeď taxíkem, “ prohlásil manžel, a tak jsem jela. Už ani nevím, jaké jsem měla pocity. Asi jsem se těšila, že si popovídám s někým zasvěceným, s někým, kdo přesně ví, čím teď procházím. Láskyplná péče nejbližších je to nejdůležitější, ale občas si potřebujete promluvit s někým zasvěceným. Návštěva mé očekávání splnila, ba dokonce překonala. Dozvěděla jsem se spoustu informací, odpovědí na své otázky týkající se nemoci a léčby a moc pěkně jsem si s terapeutkou Hankou popovídala. Dokonce mi ukázala své jizvy, takže jsem měla konečně nějakou představu, co mě čeká. A toho si velmi vážím. Hani, moc děkuji. Helena Hutyrová

Dodnes se v brněnském centru potkáváme při různých programech. Všechny navštívit nestíhám, protože mám dvě děti, 5 a 8 let a částečně jsem se vrátila do práce. Ale moc ráda se alespoň některých programů účastním a potkám se a popovídám si s děvčaty v centru. Stále si předáváme cenné rady a zkušenosti. Zúčastnila jsem se i jednoho rekondičního pobytu v Teplicích na Moravě, i tam bylo s děvčaty velmi příjemně. A pokud bude možnost, ráda se zase rekondičního pobytu zúčastním.

Teď jsem částečně v práci. Jsem ráda, že mi zaměstnavatel vyšel vstříc a upravil mi pracovní dobu i náplň adekvátně k mému zdravotnímu stavu. Být jenom doma bych nechtěla. Člověk pak o všem moc přemýšlí, a to nedělá dobrotu. Více však odpočívám a užívám si chvíle s rodinou. Mám spoustu omezení v tom, co můžu a nemůžu dělat, ale neřeším to. Zkrátka činnosti, které dělat nemůžu, nedělám.
Helena Hutyrová

V centru jsem poznala spoustu skvělých lidí, a tak s děvčaty zůstávám v kontaktu. Na setkáních si popovídáme, a často se dozvím spoustu zajímavých nebo důležitých informací.