Naše příběhy: Lenka Runtágová

Bulku v prsu jsem si našla při kojení už v září 2016, ale v nejbližším zdravotnickém centru mi bylo řečeno, že se jedná pouze o cystu. O čtyři měsíce později, kdy už byla bulka okem patrná a bolela, mi byla sdělena diagnóza velmi agresivní rakoviny prsu. Pro mě, maminku dvou malých chlapečků, to byl obrovský šok. Čekala mě operace a chemoterapie. Snažila jsem se o svém typu nádoru sehnat, co nejvíc informací a dozvědět se, jak přispět k úspěšnému léčebnému výsledku. Začala jsem komunikovat s ostatními pacientkami, předávaly jsme si zkušenosti a rady. Oslovila jsem dvě lékařky angažující se v Projektu 35, který sdružuje mladé pacientky s touto nemocí, jedna z nich je i součástí týmu Mamma HELP, a nechala si vypracovat tzv. druhý názor, na základě něj jsem nastoupila léčbu v bezpečnějším pořadí, než jsem původně měla.

V té době jsem začala psát do poradny Mamma HELP. Člověk má stále spoustu otázek, pokud se nachází na začátku léčby a na odpovědi na tyto otázky většinou lékaři nemají potřebný čas, tak jsem byla ráda, že se mnou v poradně komunikovaly. Posléze mě pozvaly na focení do časopisu Moje psychologie, kde jsem poznala další pacientky a osobně i ředitelku Mamma HELP Janu Drexlerovou. Měla jsem příležitost si s ní v klidu popovídat, imponovalo mi, jak byla příjemná a empatická…  Byli jsme s celou rodinkou pozváni na pobyt Říct to dětem, bohužel mladší syn onemocněl a nejeli jsme.

Tou dobou jsem měla po léčbě, nabírala jsem síly, čím dál více předávala zkušenosti a rady z průběhu léčby ostatním pacientkám. Začala jsem toužit pracovat tam, kde bych mohla pomoci, kde by mi to dávalo smysl. Slovo dalo slovo a já jsem po nějakém čase nastoupila právě v Mamma HELP centru jako koordinátorka pobočky v Brně. Dostala jsem se do kolektivu s láskyplnou, rodinnou atmosférou, práce mě neskutečně bavila.

Jak už jsem se přesvědčila několikrát, člověk míní, život mění… Tentokrát mi život připravil opravdu krásné překvapení. Zjistila jsem, že jsem těhotná. Mé prvotní obavy, zdali těhotenství je pro mě i miminko bezpečné, byly zažehnány genetickým vyšetřením a nahlédnutím do 14 existujících studií o prospěšnosti těhotenství po léčbě na prognózu mého onemocnění. V dubnu tohoto roku se naše rodinka rozrostla o krásného, zdravého chlapečka.

Všem ženám, kterým byla nově diagnostikována rakovina prsu, doporučuji, aby na svoji nemoc nikdy nebyly samy. Obklopte se rodinou, dobrými přáteli, zajděte do Mamma HELP centra. Sdílet svoje strachy a bolesti pomáhá a kdo jiný Vám nejlépe porozumí, než ten, kdo má stejné onemocnění již za sebou. A nebojte, nemocí všechno nekončí, možná naopak spoustu věcí začíná…

Lenka Runtágová