Netradiční módní přehlídka: Modelky po tvrdé léčbě předváděly v Brně důležité pomůcky

Šaty a paruky předvedly v úterý na módní přehlídce v Masarykově onkologickém ústavu v Brně ženy, které bojovaly s rakovinou. Právě paruky bývají doplňkem pro ženy, které prodělají karcinom prsu a v 98 procentech případů kvůli chemoterapii přijdou o vlasy. ČTK to řekla lékařka Katarína Petráková. Paruka stojí několik tisíc korun. Přímo v ústavu je kadeřnictví, které je nabízí.

Podle ředitele ústavu Marka Svobody je ztráta vlasů jedním z nejvážnějších problémů, které ženy mají. „Řeší, že dají veřejnosti najevo svůj hendikep. Uvědomují si, že se jejich tělo mění v důsledku nemoci. Některé to řeší tak moc, že s nimi musím pracovat za pomoci psychologa,“ uvedl Svoboda.

Petráková uvedla, že ztráta vlasů je největším problémem při karcinomu prsu, u kterého se málokdy stane, že ženě vlasy zůstanou. Ústav léčí ročně zhruba 1000 případů rakoviny prsu. Ztráta vlasů provází i některé další rakoviny jako například vaječníku nebo kostí.

Způsobuje to nasazená chemoterapie. „Vlasy většinou začnou padat asi za tři týdny po první dávce. Většinou je to husté padání vlasů najednou, pacientkám zůstávají po česání chuchvalce,“ uvedla Petráková, zástupkyně přednosty kliniky komplexní onkologické péče.

Podle ní vesměs situace trvá měsíce. „Po ukončení léčby vlasy zase narostou. Začínají růst zhruba měsíc po ukončení. Do roku by měly být vlasy ve většině případů narostlé,“ dodala lékařka.

Podle ní některé pojišťovny dávají na paruky příspěvek. Pacientky je mohou koupit přímo v onkologickém ústavu, kde má kadeřnictví Marie Jurková. „Prodáváme paruky z umělých vlasů, které jsou za 2700 a delší vlasy i za 3600 korun. Vždy se snažíme každé ženě vybrat paruku, která jí sedí, aby se v ní cítila dobře. Můžeme ji i zastřihnout a upravit,“ uvedla Jurková.

Podle ní většinou starší ženy chtějí podobné vlasy, jako mají před chemoterapií. „Mladší ženy se nebojí změny. Starší ženy chtějí většinou krátké vlasy, mladší nosí i dlouhé. Paruka má vzadu suchý zip, takže se dá povolit. Paruky se normálně perou, údržba je bez problémů,“ řekla Jurková.

Týdně prodá pět až deset paruk, někdy i více. „Snažíme se ženy podpořit a říct jim, že chvíli to vydrží s parukou a vlasy jim pak narostou, až už budou zdravé,“ doplnila Jurková.

 

Zdroj a fotky: Blesk.cz