Olga Sommerová podporuje Mamma HELP

Celý svůj dospělý život jsem byla konfrontována s diagnózou rakovina prsu, s nemocí, která mi brala přítelkyně. Kromě účasti, a posléze smutku z odchodu báječných žen na věčnost, jsem věděla, že jako filmová dokumentaristka musím pro osvětu společnosti (nebojme se toho slova) něco učinit.

Natočila jsem dva filmy, příběhy žen, které po původním šoku, poté, kdy na ně osud ukázal, začaly se svým údělem bojovat. Obdivovala jsem jejich statečnost, odhodlání žít – kvůli sobě, kvůli dětem, kvůli rodině a přátelům. Chtěla jsem také vyjádřit, a vlastně oslavit úsilí jejich pomocníků v zápase o život. Poznala jsem při natáčení dva mimořádné lékaře, onkochirurga Václava Pechu a rentgenoložku Mirku Skovajsovou. Tito dva lidé se mi jevili jako strážní andělé, vybavení nejenom vysokou profesionalitou, ale také neobvyklou empatií.

Doktorka Mirka Skovajsová je pro zoufalé ženy, kterým jde o život, požehnáním, ztělesněnou nadějí. Doktor Václav Pecha spoluzaložil před bezmála dvaceti lety se šéfkou společnosti Janou Drexlerovou Mamma HELP, organizaci, která obětavě a bezplatně pomáhá ženám radou, informacemi a psychologickou podporou. Pro mě je pravým smyslem života pomoc bližním. Mamma HELP má tento mravní zákon ve svém erbu.

Olga Sommerová

Olga Sommerová