Paříž – město kultury, módy, gurmánů, město zamilovaných a lásky

Jak jsme se dostaly s paní Markovou do Paříže? Na supervizích spolu pravidelně bydlíme a tak si povídáme o kde čem. Jednou došlo i na Paříž.

Koncem října a začátkem listopadu jsme tam prožily čtyři krásné, sluncem prozářené dny loňského podzimu. Moc jsme se tam těšily a Paříž skutečně nezklamala. Navštívily jsme téměř všechna významná místa, počínaje Eiffelovou věží, Vítězným obloukem, pověstným Montmartrem s bazilikou Sacrée -Coeur, krásnou katedrálu Notre Dame, která se stala místem pro korunovaci králů a císařů. Prošly jsme kolem známé tančírny Moulin Rouge, proplétaly se půvabnými, starými, křivolakými uličkami, které dotvářely starobylé město.

Viděli jsme i novou čtvrť La Defense. Se svoji rozlohou 80 ha je největším moderním administrativním centrem Evropy.

Nesmím zapomenout ani na Louvre s typickou skleněnou pyramidou, kterou proniká do galerií světlo. Přilehlé prostory upravené do odpočinkového místa s bazénky a spoustou lehátek. Lehátka jsme využily odpočinku a nechaly se hýčkat posledními podzimními sluníčkem.

Jeden den jsme věnovaly Versailles. Co o tomto místě napsat? Zámek nás přivítal obrovskou pozlacenou bánou a rozlehlým prostorem nádvoří. Začal ho budovat Ludvík XIV. Postupně se z něho stal největší palác v Evropě. Mohlo v něm bydlet najednou 20 tisíc hostů. Je doplněn zahradami, uspořádanými do obrazců, fontánami a vodními kanály, na kterých Ludvík XIV. pořádal večírky na lodích. Všude byl vidět přepych tehdejší doby.

Ještě musím zmínit. Kavárny, bufety, restaurace – ulice jsou jimi přeplněné. Majitelé vynesou ven stolečky a židličky, které se vždy k večeru zaplní lidmi. Lidmi milými, krásnými, různě barevně namíchanými, které se jdou bavit a zpříjemnit si závěr dne. Ráda jsem se na ně dívala. Má to ale jedno ale. Tam, kde jsme se zastavily na skleničku vína, lidé sedí vedle sebe v jedné řadě a tak si spolu povídá nejbližší člověk z pravé a z levé strany, což je dosti nepohodlné pro sdělování si zážitků z celého dne.

Pokusila jsem vám přiblížit alespoň část z toho, co jsme viděli.

Frédéric Chopin kdysi o Paříži napsal:

V jednom okamžiku je zde vidět největší luxus, největší svinstvo, největší mravnost, lomoz a křik, krásu a špínu – je toho víc, než si dokážeš představit. Paříž je vše, co chceš. Můžeš se tady bavit, můžeš zahálet, smát se, plakat, dělat vše, co tě napadne a nikdo se ani nepodiví, co děláš, protože tisíce lidí dělají to samé, jako ty a každý tak, jak se mu zachce.

Jarka Doležalová, Mamma HELP centrum Hradec Králové

Paříž