Petřínská rozhledna se včera rozsvítila narůžovo

Poprvé tak měla veřejnost v hlavním městě Praze příležitost symbolicky podpořit ženy, které se potýkají s rakovinou prsu a také si více uvědomit význam prevence této civilizační choroby.

Říjen je na celém světě měsícem boje proti rakovině prsu a podpory nemocných žen. Symbolem kampaně se stala růžová barva či stužka. Proto se také ve světě používá pro říjen název „pinktober“. Tato myšlenka – Breast Cancer Awareness Month – vznikla v roce 1985 v USA s cílem podpořit prevenci, ale také ukázat, jak se s nemocí potýkají ženy, které potkala. Tento měsíc se po celém světě konají osvětové přednášky, pořádají se charitativní a sbírkové akce, a mnohé budovy se halí do růžové barvy.

„Děkujeme pražské radnici a panu primátorovi za rozsvícení rozhledny na Petříně, která zrůžověla nejen 15.října, ale posvítí nám ještě i ve čtvrtek 17., kdy Mamma HELP oslaví své 20.narozeniny,“ říká Jana Drexlerová, ředitelka pacientské organizace, která už od roku 1999 pomáhá právě ženám s touto obávanou nemocí. „Jsem moc ráda, že se Praha letos v premiéře připojila k dalším světovým metropolím, kde právě nasvícením významných budov upozorňují na narůstající výskyt rakoviny prsu již řadu let.V České republice mimo Prahu už po několikáté svítíme růžově například ve Zlíně,v Hradci Králové, Plzni, ale třeba i na Hluboké, v Brně se dnes večer rozsvítí fontána před Janáčkovým divadlem,“ dodává Jana Drexlerová.

V České republice každoročně onemocní víc jak 7000 lidí (onemocnění se v několika případech týká i mužů). Prevencí jsou obecně zásady zdravého životního stylu, ale život zachraňuje především tzv.sekundární prevence. Tou je absolvování preventivních prohlídek i pravidelně prováděné samovyšetřování – jen tak je totiž možné odhalit případný zhoubný nádor v raném stadiu. Je důležité přijít včas, shodují se odborníci.

Mamma HELP je nezisková organizace, která sdružuje ženy s diagnózou rakoviny prsu, jejich blízké, lékaře, sestry a také sympatizanty. Jejím posláním je kvalifikovaně prospět radou či skutkem každému, kdo o pomoc v souvislosti s nádorovým onemocněním prsu požádá. Všechny služby pomoci poskytuje zcela zdarma.

Jako každoročně zrůžoví i významné budovy a místa po celém světě. Růžovou barvou se ke kampani připojí například Buckinghamský palác, Bílý dům, Opera v Sydney, Eiffelova věž, socha Ježíše v Rio de Janeiro nebo Niagarské vodopády.

Lidé v České republice se setkají s růžovou barvou a stužkou na nejrůznějších místech – zapojují se restaurace, cukrárny, divadla i plavecké bazény. Zrůžoví třeba krabičky s kosmetikou a bižuterií a osvětový letáček s mašličkou je k dispozici v nejrůznějších obchodech.