Rakovina prsu postihuje stále víc žen. Už téměř 20 let jim se strachem pomáhá sdružení Mamma HELP

Po celé republice je osm center. A právě v těchto dnech rozjíždí novou kampaň, která chce především zdůrazňovat určitou výjimečnost tohoto sdružení. Terapeutkami v Mamma HELP jsou totiž ženy, které s rakovinou bojovaly a dokázaly tenhle boj prozatím vyhrát.

Audio reportáž v článku zde >>

Pokud se člověk dozví tuhle diagnózu, může propadat těm nejhorším myšlenkám a možná i kvůli tomu pak nevnímá, co dalšího se od lékaře dozví. O to cennější je pak práce terapeutek v centrech Mamma help, které nemocným ženám dávají jednak naději a jednak jim vše vysvětlují srozumitelným jazykem. Ročně se na centra Mamma HELP obrátí 7 000 pacientek nebo jejich příbuzných a blízkých.

Onemocnění bohužel stále přibývá. Konkrétní čísla uvedl vedoucí lékař Onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, a také odborný garant plzeňského centra Mamma HELP Tomáš Svoboda:

„Všeobecně u zhoubných nádorů je to šest procent ročně. U karcinomu prsu naštěstí přibývá pacientek, které jsou zachycené včas. Podle odhadu máme ročně 400 nových pacientek, plus některé další s recidivou onemocnění a řadu dalších, které nejsou našimi pacientkami, ale sledujeme je z důvodu genetického rizika vzniku tohoto onemocnění.“

Zájemci, kteří potřebují radu či pomoc, v Plzni najdou centrum Mamma HELP v Sedláčkově ulici číslo 14. Otevřeno je pondělí až čtvrtek mezi 10. a 15. hodinou.

 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/plzen/zpravodajstvi/_zprava/rakovina-prsu-postihuje-stale-vic-zen-uz-temer-20-let-jim-se-strachem-pomaha-sdruzeni-mamma-help–1785273