Říjen v růžové v Brně – „Rozsvícení fontány na růžovo“ 11. října 2018

Říjen je na celém světě měsícem boje s rakovinou prsu a podpory již nemocných žen. Tato myšlenka – Breast Cancer Awareness Month – vznikla v roce 1985 v USA. Cílem je podpořit prevenci, ale také ukázat, jak se s nemocí potýkají ženy, které potkala. Tradičním symbolem se stala růžová stužka a hlavně samotná růžová barva, proto se také ve světě používá pro říjen název PINKTOBER. Na zviditelnění tématu spolupracují pacientské organizace, nadace, zdravotnická zařízení, veřejné i komerční subjekty.

Ženská nezisková organizace Mamma HELP jako první přinesla do České republiky kampaň Říjen v růžové již v roce 2010. Letos se spolu se svými partnery pouští do boje za zdraví žen již poosmé. V Brně se ve čtvrtek 11. října v 18 hodin rozsvítí fontána před Janáčkovým divadlem růžově. Při této příležitosti se uskuteční benefiční vystoupení pro veřejnost, na kterém zazpívají Chantal Poullain a Matěj Plíhal, své umění předvedou i Mažoretky Legato.

Kromě kulturního programu bude součástí akce „Rozsvícení fontány na růžovo“ i osvěta. Zájemkyně si na edukačním modelu budou moci vyzkoušet správný postup pro samovyšetření prsou. Zakoupením cupcaků s růžovou stužkou, které poskytla Cupcakekárna Brno, bude každý moci přispět na aktivity organizace Mamma HELP. Akce se koná ve spolupráci s městem Brnem pod záštitou 1. náměstka primátora města Brna Mgr. Petra Hladíka v rámci projektu Brno – Zdravé město.

Statistika onemocnění je neúprosná. Každá dvanáctá až osmá žena onemocní v průběhu svého života rakovinou prsu. „Je to smutná statistika, ale je taky potřeba vědět, že stále více žen má šanci na uzdravení – jednak díky pokrokům medicíny, ale hlavně díky včasnému odhalení zhoubného bujení, v co nejranějším stadiu,“ říká Jana Drexlerová, ředitelka pacientské organizace Mamma HELP. „Proto se také intenzivně věnujeme edukaci, pořádáme stovky přednášek po celé republice, a snažíme se na to ženy upozornit, vysvětlit jim, jaké možnosti dnes mají. A rovnou je při té příležitosti učíme samovyšetření prsu na modelu prsou.“

Právě důležitost prevence, jak pravidelného samovyšetření, tak i odborného sonografického nebo mamografického vyšetření, se opět staly letošním mottem. Staronovým symbolem se stává „Uzlík“, z kampaně Udělej uzel a nezapomeň na prevenci, kterou připomene nový animovaný spot, natočený nezávislou skupinou profesionálních filmařů Alternative.NOW.

Spolu s dlouhodobými i novými partnery nabízí Mamma HELP ženám i letos řadu možností, jak se v říjnu aktivně zapojit. Stačí navštívit některou z říjnových akcí a bez odkladu udělat něco pro své zdraví… Inspirovat se můžete také říjnovým číslem časopisu Moje psychologie. Najdete v něm příběhy žen, které vás mohou motivovat svým životním postojem.

Mamma HELP poskytuje ve všech svých osmi centrech podpůrnou péči pacientkám s rakovinou prsu i jejich rodinám již 19 let bezplatně. V říjnu proto i letos nabízí mnoho našich partnerů růžově označený výrobek a výtěžek z něj věnuje právě Mamma HELP centrům. Patří k nim stejně jako vloni například Kusmi tea, Bellinda, Timo, a desítky dalších. V OC Tesco opět v říjnu zakoupíte v růžových vaničkách čerstvé houby a také květiny označené GO PINK. Nově se letos přidali například Petite France, Čokoládová laboratoř, a  již zmínění Cupcakekárna v Brně, také řetězec Camaïeu poprvé v ČR nabízí krásná designová trička. A konečně, Mamma HELP a Žatecký pivovar přinesli na trh novinku – dlouho očekávané nealkoholické pivo pro onkologické pacientky MAMMA BEER. Zakoupit si jej můžete v průběhu října v lékárnách Magistra.

Kontaktní informace:

Mgr. Jana Drexlerová, ředitelka, tel.: 739 632 883
Mamma HELP centrum Brno, Nerudova 7, tel.: 549 216 595
Bc. Lenka Runtágová, tel.: 739 632 885, 774 635 524

www.mammahelp.cz
www.udelejuzel.cz
www.rijenvruzove.cz
www.facebook.com/mammahelp
www.youtube.com/mammahelp
www.instagram.com/mamma_help

O Mamma HELP, z. s.:

Mamma HELP je pacientská nezisková organizace sdružující ženy s rakovinou prsu, jejich blízké, lékaře, sestry a sympatizanty. Prostřednictvím sítě Mamma HELP center v 8 městech České republiky poskytuje bezplatné psychosociální poradenství a zajištuje pro klientky množství motivačních a aktivizačních programů. O nové pacientky se v Mamma HELP centrech starají  terapeutky,  které mají samy s rakovinou prsu osobní zkušenost. Pacientky tak v centrech nalézají tolik potřebné porozumění, podporu a odpovědi na otázky, které s novou situací souvisí. Mamma HELP se také snaží zvýšit povědomí a informovanost veřejnosti o rakovině prsu, její prevenci a léčbě prostřednictvím edukačních přednášek a rozmanitých aktivit pro veřejnost, nebo preventivní kampaní „Udělej uzel!“ Personálně Mamma HELP zajišťuje provoz bezplatné AVON linky za zdravá prsa, ve spolupráci s předními odborníky provozuje také odbornou online poradnu, sociální poradnu, nebo poradnu pro pacientky s dětmi.

Říjen v růžové