Říjen v růžové v Brně – Rozsvícení fontány na růžovo před Janáčkovým divadlem 16. října 2019

Říjen je na celém světě měsícem boje s rakovinou prsu a podpory již nemocných žen. Tato myšlenka – Breast Cancer Awareness Month – vznikla v roce 1985 v USA. Cílem je podpořit prevenci, ale také ukázat, jak se s nemocí potýkají ženy, které potkala. Tradičním symbolem se stala růžová stužka a hlavně samotná růžová barva, proto se také ve světě používá pro říjen název PINKTOBER. Na zviditelnění tématu spolupracují pacientské organizace, nadace, zdravotnická zařízení, veřejné i komerční subjekty.

Nezisková organizace Mamma HELP jako první přinesla do České republiky kampaň Říjen v růžové již v roce 2010, letos se tedy spolu se svými partnery pouští do boje za zdraví žen již podeváté. V Brně se 16. října v 18 hodin opět rozsvítí fontána před Janáčkovým divadlem růžově.

Akce se koná ve spolupráci s městem Brnem, Odborem zdraví MMB a pod záštitou
1. náměstka primátorky města Brna Mgr. Petra Hladíka
, který v této souvislosti uvedl: „Osvětu veřejnosti týkající se problematiky rakoviny prsu a její prevence považuji za velmi důležitou. Jsem rád, že se město Brno může podílet na zvýšení informovanosti v této oblasti
a oceňuji práci všech organizací, které se v boji proti tomuto onemocnění angažují“.

Co konkrétně je pro návštěvníky u Janáčkova divadla připraveno? „Kromě krátkého kulturního programu – můžete se těšit na benefiční vystoupení hudební skupiny BURYSAX
a také mažoretky Legato ze SVČ Lužánky – bude pro vás připraven i stánek s informacemi
o tom, jak se o své zdraví správně starat.
A hned si na edukačním modelu vyzkoušíte správnou techniku samovyšetření prsou. A kdo nás bude chtít podpořit, může si smlsnout na cupcaku s růžovou stužkou, napekla je pro nás stejně jako vloni Cupcakekárna Brno,“ říká Monika Chábek, koordinátorka Mamma HELP centra Brno.

V případě nepříznivého počasí by byla nasvícená pouze fontána, bez kulturního programu.

Proč nám to tak leží na srdci? Statistika onemocnění je neúprosná. Každá dvanáctá až osmá žena onemocní v průběhu svého života rakovinou prsu. „Je to smutná statistika, ale je taky potřeba vědět, že stále více žen má šanci na uzdravení – jednak díky pokrokům medicíny, ale hlavně díky včasnému odhalení zhoubného bujení, v co nejranějším stadiu,“ říká Jana Drexlerová, ředitelka pacientské organizace Mamma HELP. „Proto se také intenzivně věnujeme edukaci, pořádáme stovky přednášek po celé republice, a snažíme se na to ženy upozornit, vysvětlit jim, jaké možnosti dnes mají. A rovnou je při té příležitosti učíme samovyšetření prsu na modelu.“

Mamma HELP ale také už 20 let poskytuje ve všech svých osmi centrech podpůrnou péči pacientkám s rakovinou prsu i jejich rodinám, individuálně a bezplatně. I tady je podpora veřejnosti na místě a velmi pomáhá – nejen v PINKTOBERU.

Kontaktní informace:

Mgr. Jana Drexlerová, ředitelka, tel.: 739 632 883

Mamma HELP centrum Brno, Nerudova 7, tel.: 549 216 595

Monika Chábek, koordinátorka Mamma HELP centra Brno, tel.: 739 632 885

www.mammahelp.cz

www.rijenvruzove.cz

www.udelejuzel.cz

www.facebook.com/mammahelp

www.youtube.com/mammahelp

www.instagram.com/mamma_help


O Mamma HELP, z. s.:

Mamma HELP je pacientská nezisková organizace sdružující ženy s rakovinou prsu, jejich blízké, lékaře, sestry a sympatizanty. Prostřednictvím sítě Mamma HELP center v 8 městech České republiky poskytuje bezplatné psychosociální poradenství a zajištuje pro klientky množství motivačních a aktivizačních programů. O nové pacientky se v Mamma HELP centrech starají terapeutky, které mají samy s rakovinou prsu osobní zkušenost. Pacientky tak v centrech nalézají tolik potřebné porozumění, podporu a odpovědi na otázky, které s novou situací souvisí. Mamma HELP se také snaží zvýšit povědomí a informovanost veřejnosti o rakovině prsu, její prevenci a léčbě prostřednictvím edukačních přednášek a rozmanitých aktivit pro veřejnost, nebo preventivní kampaní „Udělej uzel!“ Personálně Mamma HELP zajišťuje provoz bezplatné AVON linky za zdravá prsa, ve spolupráci s předními odborníky provozuje také odbornou online poradnu, sociální poradnu, nebo poradnu pro pacientky s dětmi.