Srdce pro Mamma HELP „Statečným ženám“

Pětice úžasných dívek z 8. ročníku Masarykovy základní škola Zruč – Senec vytvořila jako dar Srdce pro Mamma HELP. Dívky s ostatními spolužáky poté navštívily plzeňské centrum, kde jsme pro ně připravily poutavý program. Naše propojení se školou tím však rozhodně nekončí. Moc děkujeme! Jen víc takových dívek i učitelek, kterým není toto téma lhostejné.

A proč si téma vybraly a co je nejvíce na tématu oslovuje? Toto nám napsaly:

„Denně bojuje tisíce žen s různými problémy. Jedním z nich může být, jak nakojit své dítě. Každý den se cítí méněcenné nebo se stydí za to, že nejsou jako ostatní ženy. Nikdo za to nemůže. Nikdo si to nevybral. Ve většině případů je to dané geneticky. Naštěstí existují chemoterapie, které každému dávají novou naději na šťastný život. Každý rok postihne rakovina prsu více než 7500 žen. 80 % žen má ročně diagnostikovanou rakovinu prsu v časném stádiu a tak mají velkou šanci ji porazit. Samozřejmě, jsou ženy, které přicházejí k lékaři s rakovinou prsu v pokročilé fázi, ty mají ve většině případů jen možnost prodloužit svůj život pomocí léčby. Už nikdy však nebudou zcela vyléčeny.

Upřímně tohle téma jsme si vybraly, protože je málo rozebírané a diskutované. Pokaždé když se řekne slovo rakovina, většina si představí slovo smrt, sklopí oči k zemi a už vůbec nikdo není schopný se o tomto tématu dále bavit.

Všechny jsme dívky, ženy, a kdyby to jednu z nás postihlo, nechtěly bychom nic jiného než rozvinout konverzaci, podělit se o rady, zkušenosti žen, které si tím prošly nebo ještě prochází, necítit se jako jediné zasažené a raněné. Nestydět se za to. Nestydět se za holé hlavy, nadměrný pot z chemoterapií, únavu, bolest, smutek a další věci, které si nyní třeba ani neumíme představit. Chtěly bychom sdílet pocity a zážitky, jako například ranní vstávání do dne, o kterém nevíme, zda bude zalitý sluncem. Těmto ženám chceme vyjádřit podporu, dát odvahu, hlas a hlavně naději.

Položme si otázku, jak bychom se asi cítili na místě těchto žen? Žen, které přišly o část svého ženství.“

Zde je i milý ohlas paní učitelky pro naše Mamma HELP v Plzni:

Vážená a milá paní Chvojková,

předem emailu bych Vám chtěla poděkovat za úžasný program a návštěvu, kterou jste našim žákyním z 8. ročníku připravili. Cestou domů jsme si o tom povídaly. Sama jsem byla překvapena některými pozitivními reakcemi dívek na Váš program a jsem ráda, že je to oslovilo, i když mají ještě nějaký čas, než se jich to bude přímo týkat. Podstatné ale také je, že kdyby se stala podobná věc jejich blízkým, mohou jim poradit.

Ještě jednou moc děkujeme!

I dívky z 9. ročníků a jejich paní učitelky mají zájem o přednášku, což nás velmi těší a oceňujeme jejich aktivní přístup, který jistě bude inspirací i pro ostatní.