Tisková zpráva: Holky, už mi zase chutná!

Je jich skoro sedmdesát tisíc, co vědí, jak vypadá nechutenství způsobené onkologickou léčbou. A tak těm dalším, které se právě s rakovinou prsu potýkají, chtějí vzkázat, že zas bude líp. Že sladké zas bude sladké a kyselé zas kyselé. Že se zase s chutí nají. Protože jim už zase chutná – jídlo na talíři i život.

„Víc jak dva roky si v Mamma HELP centrech hrajeme s vařením. Vždy se najde příležitost nabídnout kamarádkám, co umím nejlíp, nebo dělám nejradši – rychlý koláč, marmeládu, ovocný salát, naložené rybí řezy… Na rekondičních pobytech vaříme hlavně pusou – recepty z rodinného stříbra jsou nejžádanější,“ říká Jana Drexlerová, ředitelka pacientského sdružení Mamma HELP. „ Došly jsme k tomu, že není od věci se občas něco přiučit. Třeba, jak vařit a jíst trošku víc zdravě. Ale se zdravým rozumem a pro mlsné jazýčky, chceme si přece života užít,“dodává.

Mamma HELP proto letos oslovil odborníky na slovo vzaté – kromě nutričních terapeutů také kulinářské poradce, autorky kuchařek, organizátory oblíbených Food festivalů, známé kuchaře i hotelové školy. Kuchařské týmy, které začátkem května vznikly v Mamma HELP centrech, tak získaly ty nejlepší rádce. Zbývá už jen uvázat si bílé zástěrky s logem Holky, už mi zase chutná a dát se do vaření.

Křest ohněm, a to rovnou před diváky, čekal na kuchařky z Mamma HELP centra České Budějovice už v neděli 17. května, na pódiu výstavy Hobby. Pod vedením kulináře Petra Stupky připravily lehké, zdravé menu a nabídly jej publiku – prý všem chutnalo. „Na pódiu Garden Food Festivalu v Olomouci, který proběhl také o minulém víkendu, nám projekt pomohl skvěle nastartovat šéfkuchař restaurantu Lobster, Jaroslav Klár, který si brzy vezme do učení náš olomoucký kuchařský tým. Pražské mammahelpky se zase těší na Romana Pauluse, michelinského šéfkuchaře hotelu Radisson Blu Alcron, který je pozve do svého studia v červenci,“ říká Jana Drexlerová.

Projekt Holky už mi zase chutná bude pokračovat letními pikniky, zdravým grilováním, přednáškami nutričních terapeutů, vařením spolu se studenty hotelových škol například v Olomouci, Poděbradech a Plzni, lekcemi v gastronomických studiích dalších známých profesionálů. Vyvrcholením by měl být listopadový food festival, kdy se kuchařské týmy z osmi Mamma HELP center spolu se svými mistry mezi sebou utkají na veřejnosti.

Mamma HELP se už 16 let stará o ženy s nádorovým onemocněním prsu, pomáhá i jejich rodinám. Poradny v osmi městech (Praha, Brno, Hradec Králové, Přerov, Zlín, Olomouc, Plzeň, České Budějovice) zaznamenávají každoročně přes 6 000 návštěv. O klientky se starají terapeutky, které mají samy osobní zkušenost s nemocí a onkologickou léčbou. Podpůrnou péči i poradenství poskytují zdarma. Kromě provozu sítě center a také linky AVON proti rakovině prsu se sdružení zabývá edukačními přednáškami pro veřejnost, zaměřenými na osvětu v prevenci rakoviny prsu.

Kontakty:

www.mammahelp.cz

www.uzmizasechutna.cz

Mgr. Jana Drexlerová, ředitelka, tel.: 739 632 883, e-mail: mammahelp@mammahelp.cz