Ulevte svému podpaží

Lymfodrenáže Jarmila CagáškováK oslovení centra Mamma HELPu v Brně mě pobídla moje pacientka. Sama proděla operaci prsu s odebráním podpažních uzlin a následnou léčbu chemoterapií a radioterapií. Tato náročná léčba bojuje se zákeřným onkologickým onemocněním, ale zároveň závažně poškozuje podkoží a lymfatický systém. Moje pacientka zdárně zvládla karcinom prsu, měla i štěstí, že jí zatím neotekla ruka na postižené straně, ale úplně bez problémů není. Trápí jí otok, bolest, napětí v oblasti prsu, podpaží a kolem lopatky. Na druhé relativně zdravé ruce trpí napětím, bolestí a ztuhlým podkožím, což jsou pozůstatky z aplikované chemoterapie. Paní několikrát absolvovala manuální lymfodrenáž v lymfocentru, která jí výrazně ulevila, ale protože je potřeba chodit pravidelně, byl efekt pouze dočasný. Po další návštěvě ošetřujícího lymfologa a po přeměření postižené končetiny, na které se otok neprojevil, byly další lymfodrenáže zrušeny. Nyní jí zbývalo buď věřit, že nedojde k zhoršení až otékání a nebo vyhledat placenou lymfodrenáž, ale s rizikem, zda bude kvalitní nebo jí dokonce neublíží.

Lymfodrenáže Jarmila CagáškováTohle je jeden z mnoha příběhů žen, které zdárně zvládly onkologickou léčbu, ale s jejími následky mohou bojovat do konce života. Ne ve všech případech, ale musí ženy trpět. Subjektivní obtíže typu napětí, tlak, bolest, necitlivost v postižených oblastech po operacích, chemoterapii či radioterapii může řešit kvalitní manuální lymfodrenáž provedená zkušenou lymfoterapeutkou. Včasná a pravidelná manuální lymfodrenáž správně stymuluje lymfatický systém, odvádí městnající lymfu, ulevuje tlak na nervová vlákna, podporuje regeneraci tkání a udržuje v kondici podkoží.

Lymfodrenáže Jarmila CagáškováJako vystudovaná fyzioterapeutka dělám práci lymfoterapeutky téměř 15 let převážně s onkologickými pacienty. Nejvíc zkušeností jsem nasbírala v Masarykově onkologickém ústavu v Brně, kde jsem měla možnost rehabilitovat pacientky hned po operaci, během onkologické léčby a následně v komplexní léčbě lymfedému. Kdo měl problém s viditelným lymfedémem, ten byl většinou k léčbě otoku odeslán. Ale ti, co trpěli subjektivními obtížemi (viz víše) se na lymfodrenáž nedostávali, protože nevěděli, že je to řešitelný problém nebo jejich stížnosti lékař nevyslyšel. Přitom ve všech příručkách léčby lymfedému je zdůrazňováno, čím dříve je s léčbou započato tím lepších výsledku je dosaženo. Stávalo se, že se ke mně dostávali lidé již s manifestovaným otokem končetiny, přičemž lékaře upozorňovali 2 roky.

Lidí s lymfatickým problémem je velké množství, ne všichni mají možnost a štěstí navštěvovat specializovaná centra i několik desítek kilometrů vzdálená. Když jsem zjistila, že kombinace dojíždění do Brna a chodu rodiny, je pro mě velice vyčerpávající, rozhodla jsem se pro změnu. Vím, jak složité je vyškolit kvalitního lymfoterapeuta. Proto jsem se rozhodla otevřít soukromou praxi v rodných Šitbořicích, než měnit povolání. Nabídnout tak lidem z okolí dostupnou kvalitní službu.

I když je to péče plně hrazená klientem, věřím, že ocení možnost svůj problém řešit s odborníkem s letitými zkušenostmi v soukromí a příjemném prostředí.

 

Kontakt

Jarmila Cagášková, DiS.
Lymfodrenáže Šitbořice

tel. 731 453 026
jarmilacagaskova@seznam.cz
Společenský dům Orlovna
Osvobození 403
Šitbořice
https://www.facebook.com/lymfotejpycviceni/

www.lymfocagaskova.cz

Lymfodrenáže Jarmila Cagášková