O rekonstrukci prsu a úsměvech, co uzdravují…

Jako malá jsem ráda potkávala jednu paní, která při odpovědi na můj pozdrav vždy připojila úsměv. Její pousmání bylo pohlazení po mé dětské duši.

Když jsem v říjnu 2011, kvůli onkologickému onemocnění, přišla o levé prso, pohled do zrcadla mě doslova vyděsil. Vzpomněla jsem si na radu mého kolegy: „Za všech okolností se usmívej, je to 50 % úspěšné léčby“. Proto jsem se na sebe začala do zrcadla usmívat a byla jsem vděčná za dobu, ve které žiji, že už existují epitézy, chemoterapie, ozařování, hormonální léčba… V průběhu intenzivní léčby si člověk hodně „sáhne“ na dno, naštěstí jsem měla vedle sebe podporující rodinu a kamarádky.

Každé onemocnění něco člověku vezme a něco zase dá. Díky nemoci jsem poznala nové kamarádky z Mamma Helpu. Terapeutky mě provázely celou léčbou. Jsem jim vděčná za jejich osobní rady, odborné informace a milý přístup. Jejich životní elán pomáhal nejen mně, ale i manželovi, mamince i mojí sestře. Chtěla bych tímto poděkovat všem „holkám“ z Mamma Helpu za jejich optimismus, tvořivost, obětavost, povzbuzující úsměvy… za to, že jsou. Díky Ilon, která mě v roce 2015 doslova dovedla do FN Královské Vinohrady v Praze, jsem konečně začala řešit můj „asymetrický hrudník“. Zde na Klinice plastické chirurgie jsem podstoupila rekonstrukci prsu přenosem vlastní tkáně, následovaly další operace. Dnes jsem po poslední operaci, cítím se skvěle, s výsledkem jsem velmi spokojená. Jizvy na těle časem vyblednou a jizvy na psychice se již vytrácí…

Chtěla bych zároveň poděkovat panu přednostovi doc. MUDr. Andreji Sukopovi, Ph.D., který byl po celou dobu mým ošetřujícím lékařem, za jeho úžasný přístup (vždy úsměv, optimismus, lidskost … i humor). Děkuji personálu z JIP, operačních sálů, lůžkového oddělení, ambulantní části, i ostatních úseků, které nejsou pro pacienty viditelné, za jejich vzornou profesionální péči a obětavost. Jsem vděčná, že jsem mohla podstoupit tyto operace právě ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, ve špičkové Klinice plastické chirurgie v Praze. Toto pracoviště vřele doporučuji, protože umí pacientům vracet úsměv na tvář.

Budu ráda, když moje sdílení bude inspirací pro ostatní onkologické pacientky, proto přikládám i moje fotografie před rekonstrukcí a dnes. Více příběhů o rekonstrukci lze získat na těchto webových stránkách:

https://www.fnkv.cz/reference-pacientu.php

https://www.estheticon.cz/pacienti/rekonstrukce-prsu

Vzkaz pro nové pacientky:

Když jste veselé, usmíváte se, zlepšujete náladu všem okolo, je to magická energie, která otevírá srdce a přitahuje k vám příjemné zážitky, úspěšnou léčbu a hojení. Najděte si v dané situaci to veselé, radujte se, smějte se. Bolesti se nebojte, v této nemocnici vám stále někdo podává pomocnou ruku, ať už v podobě léků na bolest, vlídným přístupem nebo jen „obyčejným“ úsměvem. „Šla bych do toho znova“, dnešní pocit za to stojí.

Jarmi*

Mamma HELP centrum Plzeň