Andělská artedílna v Plzni…

Anděl (z řeckého angelos – „posel“) je mytická nadpřirozená duchovní bytost, která by měla být podřízena Bohu či bohům a sloužit jako posel mezi lidmi a bohy…

Tolik jsem si opět vypůjčila z encyklopedie ve chvíli, kdy jsem se rozhodla napsat něco o dnešním tvoření v Plzni. Kde jinde si něco „začít“ s anděly, než v Plzni. Anděla najdete v plzeňském znaku, dobrovolníky v sociálních službách oceňuje město Plzeň na akci Anděl roku (nutno podotknout, že plzeňský Mamma HELP patří k pravidelně oceňovaným) a kdo by neznal andělíčka u katedrály Sv. Bartoloměje, ke kterému vedou kroky návštěvníků z blízka i z dáli, by ho požádali… o co? To je tajemství mezi těmi dvěma.

Tak jako je pro děvčata z Moravy typická křížková výšivka, pro Olomouc nádherné látkové kočky, pro děvčata z Hradce hedvábné šály, tak jsou pro Plzeň typičtí korálkoví andílci. Rády jsme dnešní dílnu věnovaly zaučování nás nových děvčat tomuto umění. Netrvalo dlouho a prsty si osvojily jednotlivé kroky… pak už mohly jít myšlenky svojí cestou. Věřím, že jsme do korálků vetkly svoji pozitivní sílu a myšlenku… napadá mě jeden z nejznámějších symbolů… anděl, který vede dítě po lávce nad strží… Vždyť jsme všechny přecházely, či přecházíme nad strží… přeji všem ochranu po obou stranách lávky a věřím, že to vše vkládáme do drobných korálků, které jsme proměnily v jemné anděly.

Je to malý suvenýr, vejde se do kapsy, peněženky, jen tak do kapsy… je připraven být v určité chvíli „poslem“… ale to bude zase jenom mezi ním a námi!

Ilona Tytlová, Plzeň

PS: Ještě vzkaz… nezapomeňme na anděly v bílých pláštích… nejedna z nás jim určitě posíláme své díky na dálku poměrně často 🙂