Je to deset let, co zemřela Zuzana Navarová. Její kolegové ji připomenou

Před deseti lety předčasně zemřela zpěvačka a písničkářka Zuzana Navarová. K tomuto výročí připravili její bývalí kolegové ze skupiny Nerez sérii benefičních vzpomínkových koncertů.

Turné se zúčastní následnická skupina Neřež, historicky první slovenská Superstar Katka Koščová a ostravská skupina Filip M. Kromě této základní sestavy se diváci mohou těšit v každém městě na specielního hosta. Budou to většinou zpěvačky, které mají k osobnosti Zuzany Navarové blízko – například Marie Rottrová, Katka Koščová, Pavlína Jíšová, Ewa Farna, Jitka Andrašková, Martina Součková, Zuzana Homolová a další.

Turné vyvrcholí koncertem v královéhradeckém Klicperově divadle v neděli 7. prosince – právě v den 10. výročí úmrtí Zuzany Navarové. Tento koncert bude vysílat v přímém přenosu Český rozhlas. Ve středu 10. prosince končí turné v pražském Paláci Akropolis společným koncertem skupin Neřež, Filip M., Katky Koščové, Marie Rottrové, Ewy Farne a dua eFeM.

Výtěžek z prodeje vstupenek na všechny koncerty bude převeden na konto Sdružení pacientek postižených rakovinou prsu Mamma Help. K tomuto turné vychází rovněž album fiktivní swingové kapely Stainless Swingers nazvané Deset tanců na hraně. Původní i nové písně ve swingovém aranžmá zde hrají a zpívají muzikanti z kapel Melody Makers, Eve Quartet a Neřež, herci Jiří Lábus a Jiří Schmitzer a frontman skupiny Chinaski Michal Malátný.

„Novináři se mě často ptají, jaká Zuzana byla,“ říká Zdeněk Vřešťál. „Měl jsem tu čest být jednou stranou výrazného tvůrčího trojúhelníku jménem Nerez. Zuzana Navarová a já jsme se vlastně neustále předváděli před tím třetím z nás – výborným aranžérem Vítem Sázavským. Tahle tvůrčí a zdravě si konkurující atmosféra v kapele byla hlavním motorem našeho snažení.“

A tvorbu Nerezu zařazuje do zajímavého kontextu: „Především zásluhou Zuzany se folk postupně přestěhoval od táborových ohňů do klubů a divadel. V ‚zázračném‘ roce 1982 vrcholila nová vlna českého rocku, ale i v akustické hudbě se objevilo mnoho nových a výrazných osobností: Karel Plíhal, Jaromír Nohavica, Jaroslav Ježek se skupinou ČP8, skupina bratří Ebenů – a Nerez se Zuzanou Navarovou.“

Autor:

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/zuzana-navarova-zemrela-pred-deseti-lety-fpv-/hudba.aspx?c=A141128_120601_hudba_ob