1. Moje žena má rakovinu prsu

Kniha Moje žena má rakovinu prsu je věrna svému názvu: napsal ji muž, novinář, jehož ženě lékaři zjistili zhoubný nádor. Je to jedna z mála knih, která hovoří přímo k manželovi v době, kdy se staví po bok své ženy v boji s obávanou nemocí a kdy se na tuto nepříjemnou cestu vydávají spolu.

Kniha je napsaná z perspektivy manžela a snaží se mu poskytnout informace, které potřebuje, aby pochopil, co jeho žena prožívá, a aby jí pomohl v době, kdy se musí v tomto náročném období rodinného života rozhodovat. Autor využil své zkušenosti reportéra a pořídil rozhovory jak s chirurgy a onkology, tak s ženami, které nemoc a léčbu samy prožily, a s jejich manžely.

Potřebuje svět další novou knihu o rakovině prsu? Knihkupectví i knihovny jsou plné desítek knih o této nemoci. V této literatuře je ale jedna závažná mezera. Značná část žen, které si diagnózu každoročně vyslechnou, léčbu absolvuje s podporou manželů. Přitom knih, které by se obracely přímo na manžela je málo.

Tato kniha plní jednu významnou roli. Manžel pacientky s diagnózou rakoviny prsu je sice pouhý přihlížející, ale i jeho tato diagnóza traumatizuje a on si zoufale přeje jakýmkoli možným způsobem ulehčit své ženě břemeno, které musí nést.

Když manžel doprovází ženu k lékaři, nezbývá obvykle čas na to, aby mu lékař radil, jak má svou úlohu plnit. Proto v této knize najdete odpovědi na mnoho otázek, se kterými se setkáte, od banálního problému, co připravit k večeři po chemoterapii, až po delikátní otázku, jak v partnerství udržet pocit vzájemné důvěry, když se vaše žena hroutí s odhalením potenciálně smrtelného onemocnění.

Podpora partnera znamená pro pacientku zásadní rozdíl. V době, kdy se ženě celý svět obrátil vzhůru nohama, kdy její optimizmus a důvěra v budoucnost procházejí těžkou zkouškou, může pro ni manžel být zdrojem citové síly, ramenem, o které se může opřít. Žena v něm má spojence například v ordinaci, kde se dozvídá informace, které mohou být nepříjemné, nebo hrozivé. Přichází-li k lékaři sama, mohou ji vyslechnuté informace zmást. Nemá nikoho, s kým by si mohla ujasnit, co ji vlastně u lékaře řekli. Ale manžel, ochotný podřídit své potřeby a svůj časový rozvrh své ženě, má na svou ženu blahodárný účinek. I on bude při tom občas propadat pocitům marnosti a bezmocnosti, ale jak uvidíte při četbě této knihy, podobné emoce jsou naprosto normální a dozvíte se, jakými způsoby se s nimi vyrovnávat v době, kdy se snažíte své ženě poskytnout útěchu a podporu. Jak tedy sami poznáte, kniha Moje žena má rakovinu prsu není jen další z mnoha knih s touto problematikou. Nabízí jedinečnou perspektivu a proto jistě i vám bude vítaným zpestřením.
Seriál je částečně zkrácen a upraven.