Otevírání města Plzně

V sobotu 17. ledna 2015 se po pěti letech příprav otevřela Plzeň jako Evropské hlavní město kultury.

Kromě programů, které na náměstí a jeho okolí probíhaly, se poprvé rozezněly nové zvony na katedrále sv. Bartoloměje, a to v 18.00 hodin. Současně se rozezněly zvony i v dalších městech republiky i Evropy. Původní zvony padly za oběť druhé světové války. Vrátily se díky občanům Plzně, kteří společnými silami přispěli na jejich obnovu.

Sobotní program se odehrál ve třech částech. Nejdříve se spojily čtyři průvody Plzeňanů na Náměstí Republiky stejně tak, jako se stékají čtyři řeky na území Plzně – Úhlava, Úslava, Radbuza a Mže. Tato část byla nazvána „Prameny.“

Druhou část nazvanou „Symfonie zvonů,“ mohli diváci z náměstí sledovat prostřednictvím velkoplošných obrazovek. Na fasády domů byly promítány obrazy z historie i současnosti města Plzně a s hudbou tvořily jednu velkou scénu.

Třetí část byla nazvaná „Otevřená Plzeň“. Z náměstí se oslavy přesunuly do okolních částí centra.

Plzeň oslavovala nejen pivem, ale též hudbou, tancem, zpěvem, divadlem či poezií. Návštěvníci mohli zhlédnout ledový bar, vytvořený z ledu plzeňským sochařem Františkem Bálkem. Zde se podávaly jak teplé nápoje, tak ochutnávky evropské a české kuchyně.

Závěrečná část nazvaná „Skryté město“ probíhala v neděli, kdy se návštěvníci mohli projít méně známými zákoutími města. Nedělní program byl zakončen koncertem plzeňské skupiny Mandrage, který se uskutečnil v Divadle pod lampou.

Celý program mohly sledovat další tisíce lidí v přímém televizním přenosu nejen v naší republice, ale i v Evropě.

Vyznamenání, kterého se Plzni dostalo tím, že se stalo HLAVNÍM EVROPSKÝM MĚSTEM KULTURY, naše město určitě nezklame. Už se těšme na nové návštěvníky města, kteří se díky bohaté historii a kultuře v našem městě zastaví na delší dobu a nebudou jím jen projíždět. Věřte, že jsme na to dobře připraveni. Přijeďte se i vy k nám podívat.

Helena Fišerová, Mamma HELP centrum Plzeň