„Rakovina má svoje pravidla…“ říká přední onkolog Jan Žaloudík

„Rakovina představuje jednu z celoživotních rizik. Zhruba jedna třetina občanů nějakým nádorem onemocní, zhruba čtvrtina pak zemře. V nejbližších 10 letech se jí nezbavíme a strach není řešení,“ říká přední onkolog Jan Žaloudík. Rakovina je podle něj lepší varianta než mrtvice, protože rakovina má alespoň pravidla.

Existuje 15 druhů nádorů, kteří jsou tzv. killeři. „Přicházejí v České republice v tisícovkách. To jsou střeva, ledviny, plíce, ženské orgány, prostata apod. Je potřeba preventivní program,“ popisuje lékař. Jedna z metod, jak se dá s rakovinou zatočit, může být částicová léčba.

V jednu chvíli si řekl, že se podívá do Senátu a stal se jeho členem. „Atmosféra je trochu jiná, než v Parlamentu, nepřekřikujeme se tam. Některé věci ze zdravotních zákonů se teď upravují, pomáháme řešit problémy,“ říká. Zásadní rozdíly v Senátu po volbách nezaznamenává.

Kuřácký zákon by neudělal tak razantní. „Zaplaťpánbůh, že nějaké kuřáky máme, protikuřácký zákon byl pojat nešťastně. Kuřáci tu s námi budou, nemá cenu je ostrakizovat, dovedu si představit zákon jako lidštější. Toleruji názory pana Kubery. Cesta a částečné řešení jsou elektronické cigarety.“

Jaký je nejhorší druh rakoviny? Co udělat v rámci prevence? V čem je dobrá protonová léčba a co by se mělo změnit v současném zdravotním systému? A jaký názor má onkolog Jan Žaloudík na kouření?

Podívejte se na video