Tisková zpráva: Mamma HELP vydává knížku O mamince, která si ostříhala vlásky

Praha 6. 2. 2020 – Ve vydavatelství Mladá fronta, divize Knihy, vychází knižní novinka s názvem O mamince, která si ostříhala vlásky. Autorkou příběhu je Lenka Pelánková, ilustrátorkou Lenka Kurovská. Kniha vznikla v rámci našeho víceletého projektu Říct to dětem a odpovídá na otázky, jak mluvit s dětmi o maminčině onkologickém onemocnění.

Slavnostní křest knihy s autogramiádou autorek se koná ve čtvrtek 13. února 2020 od 16 hodin v Paláci knih Luxor (Václavské náměstí 41, Praha 1).

 

O projektu

Stěžejní součástí projektu s názvem Říct to dětem je zajištění rychlé a bezplatné pomoci maminkám s diagnózou rakovina prsu, které se potřebují poradit, jak o své situaci mluvit se svými dětmi. V Mamma HELP centrech se jim dle potřeby věnují zkušené psycholožky s praxí v rodinné terapii i onkologické problematice. Kromě této služby Mamma HELP zajišťuje také víkendové pobyty pro rodiny pacientek s dětmi, kde se všem členům rodiny cíleně věnuje psycholog. Snahou pacientské organizace Mamma HELP je také upozornit na obtížnou dostupnost takovéto odborné psychologické podpory v tíživé situaci, jíž je pro celou rodinu vážná nemoc matky.

O knížce

Příběh tatínka Brumly, maminky Báry a malých Brumdibárků ukazuje vhodnou formou pohádky cestu, jak vše kolem nemoci citlivě vysvětlit, neublížit přitom a ani nestrašit… A tak si hrají na piráty, s ostříhanými vlásky a šátky na hlavě, plují po moři, až nakonec šťastně doplují. Knížka je vhodná pro předškolní děti, s výmluvnými obrázky. Kniha je k dispozici v běžné distribuční síti i na vybraných e-shopech. Cena je 199 Kč.

Příběh pacientky a maminky Veroniky

Jsou to teď přesně 3 roky. Tři roky nového života. Už vždy to pro mě bude před a po 11. lednu 2017. Je to taková soukromá paralela k 11. září 2001. Ten můj den D byl taky jedenáctého, ale ledna a o 16 let později. Den, kdy jsem si z ultrazvuku prsu odnášela i doporučení k biopsii a v podstatě jistý ortel zhoubného karcinomu prsu. Biopsie vše potvrdila a mně tak začal život číslo dvě. Začal symbolicky na svatého Valentýna. Mé první rande s chemoterapií. Rande dopadlo dobře a ty ostatní taky. Vše zakončila operace prsu v srpnu, na mezinárodní den ženského orgasmu, proč ne. Ta data byla zcela náhodná leč symbolická a myslím, že mi přinesla štěstí.

Nemoc se intenzivně nedotkla jen mě, ale celé mé rodiny. Rodičů, manžela a hlavně dětí. Před dětmi jsme se nesnažili nic skrývat. Byli jsme otevření, vše probrali, adekvátně k věku, samozřejmě. U starší dcery to ale úplně nestačilo. Byla úzkostlivá, měla noční děsy. Proto jsem s nadšením využila programu Mamma HELP „ Jak to říct dětem“, o kterém jsem se dozvěděla díky letáčku v čekárně u svého onkologa. Tak jsem tedy poprvé zavítala do pražského centra. Oběma dcerám se setkání s paní psycholožkou Zemanovou moc líbilo. Se starší dcerou jsem přišla ještě jednou, což jejímu tehdejšímu stavu velmi pomohlo.

A na mne to setkání mělo také vliv. Hned jak jsem začala cítit, že už zvládnu víc než jen chodit po lékařích, rozhodla jsem se Mamma HELP zkontaktovat znovu a poptat se, zda by nepotřebovaly další členku do party. Klaplo to a od půlky září jsem byla součástí pražského týmu. Můj druhý život, který jsem měla to štěstí získat, se snažím lépe vyuŽÍT.

Kontaktní informace

Petra Plánková
petra.plankova@mammahelp.cz
tel.:  +420-720-958-625
www.mammahelp.cz

O Mamma  HELP, z. s.

Mamma HELP je pacientská nezisková organizace sdružující ženy s rakovinou prsu, jejich blízké, lékaře, sestry a sympatizanty, založená v roce 1999. Prostřednictvím sítě Mamma HELP center v 8 městech České republiky poskytuje bezplatné psychosociální poradenství a zajištuje pro klientky množství aktivizačních programů. O klientky se v Mamma HELP centrech starají  terapeutky,  které mají samy s rakovinou prsu osobní zkušenost. Pacientky tak v centrech nalézají tolik potřebné porozumění, podporu a odpovědi na otázky, které s novou situací souvisí. Mamma HELP se také snaží zvýšit povědomí a informovanost veřejnosti o rakovině prsu, její prevenci a léčbě prostřednictvím edukačních přednášek a dalších aktivit pro veřejnost, například  preventivní kampaní „Udělej uzel!“ Personálně Mamma HELP zajišťuje provoz bezplatné AVON linky za zdravá prsa, ve spolupráci s předními odborníky provozuje odbornou online poradnu, sociální poradnu, zmiňovanou poradnu pro pacientky s dětmi. Novinkou je také speciální pivo Mamma BEER, první pivo pro ženy s rakovinou prsu.