Výstavy Tváří v tvář

První výstava Tváří v tvář bude 1. 10 – 3. 11. 2019 – DEPO2015, Truhlárna, Presslova 14, Plzeň

Vernisáž se uskuteční 1. 10. 2019 od 18. hod. za účasti autorského týmu projektu, zástupců organizace Mamma HELP a především všech dvanácti modelek fotografií.
Jako host vystoupí vokální trio Přelet M.S. součástí programu bude také premiéra videoklipu Tváří v tvář od Petra Prokeše.

Souběžná výstava bude 7. 10. – 31. 12. 2019 ve foyer Stavební spořitelny Česká spořitelna Buřinka, Vinohradská 180, Praha 3

Vernisáž 7. 10. 2019 od 18 hod. Jako host vystoupí členka Orchestru Státní opery Praha flétnistka Barbora Haasová.

Další výstavy budou následovat po celé ČR.

O projektu

Předmětem projektu je putovní výstava velkoformátových portrétních fotografií dvanácti žen různého věku s rakovinou prsu. Nesnažíme se divákovi nic podsouvat, jen ho necháváme pohlédnout hodně zblízka do tváří těchto žen. Ponořit se hlouběji do příběhu je snadné, stačí otevřít deníček vedle portrétu…

Autorem projektu je fotograf Vladimír Kožíšek (nar. 1961), který ho realizuje pod hlavičkou neziskové organizace Mamma HELP. Ta již 20 let pomáhá ženám s rakovinou prsu a jejich rodinám. Na přípravě výstavy se podílí renomovaná grafická designérka MgA. Štěpánka Bláhovcová a mnoho dalších spolupracovníků.

Cíl projektu

Zprostředkovat veřejnosti intenzivní vizuální zážitek, změnit pohled na tuto nemoc a na lidi s touto diagnózou. Koncepce projektu vznikla na základě vlastní zkušenosti autora Vladimíra Kožíška, který rakovinu prodělal v roce 2015. Společný prožitek mimořádné životní situace ovlivnil vztah fotografa a „modelky“ – ocitají se na stejné vlně, jsou rovnocennými tvůrci.

Diagnóza rakoviny je vnímána jako něco děsivého, něco, s čím nechceme mít nic společného, o čem se (pokud možno) nemluví. Nemocný se často setkává s tím, že ani blízcí přátelé s ním nejsou schopni komunikovat; mají strach – stydí se – neví co říct! Proto se často raději straní jakýchkoliv kontaktů.

Každý tuto nemoc prožívá jinak. Někdo plně důvěřuje klasické medicíně, jiný se snaží o alternativní přístup nebo kombinaci obojího. Někdo o tom potřebuje komunikovat s okolím, další nekomunikuje ani s nejbližšími lidmi. Někdo se snaží nemoc vytěsnit, jiný přemýšlí o tom, proč do jeho života vstoupila.

Téměř u všech lidí tato nemoc způsobuje velké změny v náhledu na život, ať vědomé nebo nevědomé. U někoho je změna tak podstatná a hluboká, že je pak za tuto zkušenost a osobní rozvoj s tím spojený upřímně vděčný.

Více informací

na webu www.vystavatvarivtvar.cz