O tom, jak Petra bojovala a Jiří se rozhodl pomoci jí i dalším mammahelpkám

Na začátku dramatického příběhu byl cyklistický sen o náročném závodě, který se změnil v boj o záchranu lidských životů.

Když Petra přemohla rakovinu prsu a poznala zákeřnost této choroby, rozhodla se začít pomáhat ženám, které procházejí stejnou životní zkouškou. Nyní je spolu se svým mužem organizátorkou náročného cyklistického závodu, který se chystá na začátku října na Šumavě.

Jak to souvisí? S nápadem uspořádat takový závod přišel Jiří, který je sám vášnivým cyklistou. Podniká a tak chce značnou část nákladů uhradit sám, a startovné věnovat pacientské organizaci Mamma HELP, který provozuje centra pro ženy s karcinomem prsu.

Na začátku dramatického příběhu byl cyklistický sen Jiřího a jeho kamaráda účastnit se mimořádně náročného závodu ve francouzských Alpách – kultovního La Marmotte.

Krutá stoupání? Život přináší větší výzvy

Jak se brzy ukázalo, život přináší mnohem svízelnější chvíle než náročný výšlap ve francouzských horách. Na vysněný závod Jiří neodjel, protože kamarád měl těžkou autohavárii, když mu jiné auto nedalo přednost v jízdě. Trvalo několik let, než se z úrazů plně zotavil a oba znovu začali pomýšlet na La Marmotte. Ale přišla další rána osudu.

Psal se rok 2012 a Jiřího manželce Petře lékaři extrahovali malou bulku z prsu, vyšetření nic zlého neukazovala. Jenže pak přišly šokující výsledky kontrolní histologie: nádor je nejen zhoubný, ale i velmi řídce se vyskytující a těžko léčitelný.

„Následovalo to, co prožívá každý rok jen v naší zemi více jak šest tisíc dalších žen – strach, bolest i naděje. Další operace, šest koňských dávek chemoterapie a velké dávky ozařování změnily plány na zdolání La Marmotte v péči o pacientku, která jen vzdáleně připomínala onu krásnou, mladou a sebejistou ženu několik týdnů či měsíců zpět,“ vypráví manžel Jiří.

Jenže tenhle pár se zdá naprosto nezdolný a sveřepý. Rok po začátku léčby již Jirka stál na startu Marmotte 2013 a úspěšně ho zdolal. V cíli mu držela palce jeho statečná žena.

„Jak jsem mohl závod dokončit, dodnes vůbec nechápu. V těch nejvypjatějších chvílích jsem si pořád jen opakoval, že to nemohu vzdát, že Petra na tom byla mnohem hůře a že to musím vydržet i já. Po více jak dvanácti hodinách na mne čekala v cíli s nově narostlými kraťoučkými vlasy i s naší patnáctiletou dcerou. Ve velmi emotivním finiši se zrodila první myšlenka na Bohemian Gran Fondo,“ pokračuje ve svém vyprávění Jirka.

Protože Jiří ani Petra nezůstávají u plánů a snění, uskuteční se 4. října v Českém Krumlově tři závody: Bohemian Gran Fondo (186 km), Český Krumlov Fondo (126 km) a Mamma HELP Fondo (46 km).

Výtěžek ze všech tří klání půjde na nové centrum pro ženy s rakovinou prsu, vznikající v Českých Budějovicích. Přibude k již zavedeným centrům v Praze, Brně, Hradci Králové, Přerově, Zlíně, Olomouci a Plzni.

„Věnované startovné nám umožní rozšiřovat a zkvalitňovat naši činnost, pomáhat pacientkám s onkologickým onemocněním a také se ještě více zaměřit na prevenci a včasnou diagnostiku karcinomu prsu,“ vítá dar Jana Drexlerová, ředitelka neziskové organizace Mamma HELP, pomáhající už 15 let ženám, které onemocní rakovinou prsu.

Vítězem je každý účastník

Hlavní myšlenkou akce je spojení mimořádného sportovního výkonu s projevem lidské sounáležitosti dokumentované poskytnutím finančních prostředků na podporu celospolečensky významného projektu.

Obtížností trati organizátory inspirovala La Marmotte, charitativním rozměrem pak cyklistická akce Pan Massachusetts Challenge, při níž se za jediný ročník vybere 40 milionů dolarů. Všechny peníze jdou na výzkum rakoviny.

Na začátku letošních prázdnin stál Jiří na startu La Marmotte 2014. Zlepšil si čas, jeho kamarád nezvládl včas zdolat poslední kopec.

„Jedna z osmi žen prožije něco podobného, co prožila Petra. Proti své vůli se ocitnou v závodě, ve kterém nebudou na počátku vědět, jak dopadne. Takové opravdové La Marmotte nebo možná Bohemian Gran Fondo. Někteří nevyjedeme poslední kopec, to však neznamená, že jsme prohráli. Prohrou by bylo, kdybychom se nezúčastnili,“ uzavírá emotivní vyprávění Jiří.

Rád by jednou na start přilákal stejný počet závodníků, jako je počet žen, které ročně onemocní rakovinou prsu. Když se mu to podaří, vybere šest milionů korun na boj s touto zákeřnou chorobou.

Podle Aktuálně.cz

Veškeré informace najdete na www.bohemiangranfondo.cz